Volley League: Δεν άντεξε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στα σέρβις του Ολυμπιακού και ηττήθηκε εύκολα (+photos)

Την πρώτη του ήττα στο πρωταθλημα εντός έδρας γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με 0-3 κόντρα στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που έκανε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις, με φοβερό σερβίς και … 13 άσους.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε κάκιστη υποδοχή με τον Αργεντινό Μπενγκολέα να είναι η Αχίλλειος πτέρνα του στην άμυνα με αποτέλεσμα την εύκολη νίκη των ερυθρόλευκων σε λίγο περισσότερο από μια ώρα σε 69 λεπτά.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε σε όλο το ματς τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ. Αρχικά στο πρώτο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 4-2 και 8-7 αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ράουβερντινκ προσπέρασε 10-13 και με το πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη κόντρα στην παλιά του ομάδα έκανε το 14-18 και το σετ έκλεισε 20-25 με κακές υποδοχές και με το χαμένο σερβίς του Γκμίτροβιτς.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με άσο του Μπέμε ξέφυγε 10-14 και καλό μπλοκ από Ράουβερντινκ, Μπέμε σε κρίσιμες κόντρα επιθέσεις και τον Φράγκο να είναι αποτελεσματικός έκλεισε με 20-25 και το 2ο σετ.

Ο Εθνικός πάλεψε στο τρίτο σετ προηγήθηκε 13-12 αλλά το σερβίς του Ζουπάνη έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά 14-15. Στο 16-16 ο Πετρέας πήρε 4 άσσους και εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-16 κρίνοντας τον αγώνα με 20-25 και σε αυτό το σετ. Ο Εθνικός έπεσε 7ος με 7 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε τους 18 κάνοντας το 7/7.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 20-25, 20-25) σε 69′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Γκμίτροβιτς 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 4 (4/10 επ.), Στίγγας 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ. – 62% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 61% υπ. – 44% άριστες), Νικολακάκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 25 (19/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Μπέμε 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/3 επ.), Φράγκος 9 (9/17 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Ραούβερντινκ 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ. – 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 73% υπ. – 36% άριστες), Στιβαχτής (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος, Πετρέας 4 (4 άσσοι).