Γ’ Εθνική: Δεν τα κατάφερε και στην Περαία με τον Ζέφυρο ο Λεύκιππος

Δεν τα κατάφερε ο Λεύκιππος στην Περαία και έχασε για τέταρτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα απεναντι στον ισόβαθμό του Ζέφυρο στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής με 72-63 και βρίσκεται κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού με μια μόλις νίκη.

Το παιχνίδι ήταν κάκιστο στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 7′ να είναι … 5-5 και στο 10′, 12-11, με την ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου να βρίσκεται πίσω μόλις ένα καλάθι με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-30).

Στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με κορυφαίο τον Τσίογκα έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με μια διαφορά 11 πόντων (50-39) και παρά την προσπάθεια του Λεύκιππου να μειώσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγειρε τελικά προς την ομάδα της Θεσσαλονίκης με το τελικό 72-63.

Πρώτοι σκόρερς για τον Λεύκιππο οι Χρήστου με 18 πόντους και Σταμπουλής, Παλλάκης, Κυφωνίδης με 12.

Δεκάλεπτα: 12-11, 32-30, 50-39, 72-63

Διαιτητές: Παζώλης-Κοντογιάννης

ΖΕΦΥΡΟΣ (Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 7 (2), Καλπαξίδης 8, Ματενίδης 9, Γιαννάκης, Τσάμογλου 8 (2), Κανάρας 6 (1), Τσιόγκας 15, Βούλγαρης 7 (1), Ζωγράφος, Τσιούντος 8 (2), Πάρος 1, Μάρκου 3 (1), Τσιπης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Κοκκινόπουλος):  Στεργίου, Κουμπάνης, Κάλφας, Δώδος, Παλλάκης 12 (1), Σταματέλος 6 (1), Σταμπουλής 12, Νταβουλτζόπουλος 3, Δάτσης, Κυφωνίδης 12 (2), Χρήστου 18.