LIVE από την Κέρκυρα για το Κύπελλο Ελλάδος: ΑΟ Κασσιόπη – ΑΟ Ξάνθη 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Κασσιόπη – ΑΟ Ξάνθη για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στο παιχνίδι ΑΟ Κασσιόπη – ΑΟ Ξάνθη για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος

Ωρα 14:23 Ειναι ένα αρκετά κρίσιμο παιχνίδι για την Ξάνθη, καθώς μετά την ισοπαλία με τον ΟΦΗ εντός έδρας και την προχθεσινή επικράτηση των Κρητικών, είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Ωρα 14:26 Η Κασσιόπη ή αν θέλετε Κέρκυρα είχε κερδίσει τη Νίκη Βόλου στην πρεμιέρα και άρα έρχεται να αντιμετωπίσει την Ξάνθη ευρισκόμενη σε πλεονεκτική θέση.

Ωρα 14:29 Σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα θα ξεκινήσει το παιχνίδι στην Κέρκυρα, όπου ταξίδεψε χθες η ομάδα της Ξάνθης.

Ωρα 14:32 Ο Μίλαν Ράσταβατς δίνει μεγάλη σημασία σε αυτόν τον αγώνα, καθώς όπως έχει πει, είναι στόχος για την Ξάνθη το Κύπελλο.

Ωρα 14:35 Θα υπάρχουν πάντως αλλαγές στην ενδεκάδα, όπως έχει άλλωστε προαναγγείλει

Ωρα 14:39 Από την πλευρά της η Κέρκυρα είχε 28 παίκτες στην αποστολή, όλους δηλαδή και η 18άδα ανακοινώθηκε λίγο πριν την έναρξη και θα την μάθουμε μαζί με τις ενδεκάδες.

Ωρα 14:43 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες

Ωρα 14:46 Για την Ξάνθη ξεκινούν οι Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Αλμέιδα, Σιλά, Κίκε, Καμαρά, Μελιόπουλος, Οκάν Σουλεϊμάν, Γέντριτσεκ και Κάστρο.

Ωρα 14:49 Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Κούρος, Ζορμπάς, Κρητικός, Βίλα, Λινάρδος, Αποστολίδης και Κρητικός οι έντεκα του Δημήτρη Σπανού.

Ωρα 14:53 Διαιτητής του αγώνα ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά) με βοηθούς τους Δημήτριος Σαμοΐλη (Αθηνών) και Χρήστο Μπαλτά (Αχαΐας), ενώ τέταρτος έχει οριστεί ο Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).

Ωρα 14:56 Τωρα η είσοδος των δυο ομάδων

Ωρα 14:58 Πάμε για σέντρα πριν πάει τρεις!!

1′ Εναρξη του αγωνα

2′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη για να ανοίξει το σκορ, βγήκε η σέντρα από δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Κάστρο αλλά ο Αθανασόπουλος είπε «όχι» και έδιωξε χαμηλά στην εστία του.

6′ Νεα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Αυτή τη φορά από αριστερά η σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Σουλεϊμάν έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία σε μια φάση που ο Αθανασόπουλος δεν θα μπορούσε να αποσοβήσει το γκολ αν πήγαινε μέσα.

10′ Χωρίς άλλη ευκαιρία περα από τις δύο που προαναφέραμε στο πρώτο δεκάλεπτο

15′ Πρώτη υποψία ευκαιρίας για την Κέρκυρα. Κεφαλιά του Βίλα, αλλά δεν την έπιασε όπως ήθελε για να απειλήσει τον Ζίβκοβιτς.

16′ Μακρινό σουτ του Γέντριτσεκ, άουτ.

23′ Φτάσαμε στα μισά του πρώτου μέρους χωρίς σκορ στον αγώνα

25′ Πολύ καλό σουτ του Γέντρισεκ, η μπάλα έσκασε και πέρασε άουτ.

30′ Ημίωρο στο ματς χωρίς να έχει ανοιξει το σκορ

33′ Μεγάλη φάση για την Κέρκυρα, σώζει με διπλή επέμβαση ο Ζίβκοβιτς! Ο Αποστολίδης βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς, έκανε το σουτ, αλλά ο Σέρβος απέκρουσε.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Οκάν Σουλεϊμάν

40′
Δεν υπάρχει τιποτα αξιομνημόνευτο το τελευταίο διάστημα

45′ Ενα λεπτο οι καθυστερήσεις με την Ξάνθη να έχει ένα καλό φάουλ από αριστερά από τον άξονα

45+1′ Πέρασε ανμεκμετάλλευτο αφού βρήκε στο τείχος και σφυρίξει τρεις φορές δείχνοντας τα αποδυτήρια ο διαιτητής. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Κέρκυρα – ΑΟ Ξάνθη 0-0

Ωρα 15.48 Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και γεγονός είναι ότι τα έχει βρει λίγο δύσκολα η Ξάνθη.

Ωρα 15:51 Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που πίεσε ασφυκτικά, μετά η Κέρκυρα ισορρόπησε το παιχνίδι.

Ωρα 15:55 Βέβαια η Ξάνθη έχε την κατοχή και την υπεροχή αλλά κινδύνευσε κιόλας και μένει να δουμε τι λαγους θα βγάλει ο Ράσταβατς από το καπέλο του

Ωρα 15:59 Μπαίνουν οι δυο ομάδες, πάμε σε περιγραφή δεύτερουν ημιχρονου

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρόνου. Μια αλλαγη για την Ξάνθη, ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Σουλεϊμάν.

52′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Βγαίνει τραυματίας ο Σιλά, στη θέση του ο Κασάδο.

54′ Ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Κασάδο γύρισε ωραία στον Κάστρο, αλλά αυτός δεν έπιασε καλά το σουτ.

65′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Ερικ Γεντρισεκ, μέσα ο Ραφαηλ Μελισσόπουλος.

71′ Καλό πλασέ από τον Μελιόπουλο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί της Κέρκυρας.

75′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Τουράμ αντί του Λινάρδου.

78′ Δοκάρι για την Ξάνθη μετά την εκτέλεση φάουλ του Κασάδο.

82′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Γεωργακόπουλος στη θέση του Κρητικού για τους γηπεδούχους.

86′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μελισσόπουλος έκανε σουτ από κοντά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

87′ Κεφαλιά από τον Κάστρο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, μαζεύει ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας.

90′ Τεσσερα τα λεπτά των καθυστερησεων

90+3′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Σκόρερ ο Κασάδο που λυτρώνει την θρακιώτικη ομάδα και ξεσπά μαζί με τον Ράσταβατς και όλον τον πάγκο και τους συμπαίκτες του σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, καθως παιρνει την κεφαλιά από βολέ του Ζιφκοβιτς στην τελευταία ή μια απο τις τελευταιες φασεις του αγωνα. Κέρκυρα – Αο Ξάνθη 0-1

90+5′ Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον ΑΟΞ. Τελικό αποτέλεσμα: Κέρκυρα – Ξάνθη 0-1