Απόρθητο το «κάστρο» του Αβάτου στη Φελώνη μαζί με… Τούμπα, Χαριλάου, Καυτανζόγλειο και άλλα 18 γήπεδα σε όλη την Ελλάδα!

 

Φτάνουμε προς το τέλος του πρωταθλήματος στον 1ο Ομιλο της Γ’ Εθνικής και μια ομάδα που θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή της μαζί με τους Ορφέα Ξάνθης, Νέστο Χρυσούπολης, Μέγα Αλέξανδρου Ξηροποτάμου και ΑΕ Διδυμοτείχου είναι ο νεοφώτιστος Άρης Αβάτου.

Η νταμπλούχος ομάδα πέρυσι της ΕΠΣ Ξάνθης βασίζεται κατά πολύ στο… «κάστρο» της, όπως έχει αποδειχθεί το γήπεδο Φελώνης που χρησιμοποιεί σαν έδρα, καθώς σε 8 εντός έδρας αγώνες εχει 4 νίκες και 4 ισοπαλίες  με τερματα 11-4 υπέρ. Το Άβατο και φιλοδοξεί στα επόμενα τρια εντός με Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου (σημαντικο ντερμπι παραμονής), ΑΕ Διδυμοτείχου (επίσης) και Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου να το διατηρήσει απόρθητο.

Μαζί με τον Άρη Αβάτου στον 1ο ομιλο αήττητοι εντος εδρας είναι ο πρωτοπόρος Απόλλων Παραλιμνίου που φιλοξενεί το Σάββατο τον Ορφέα και ο εκπληκτικός Αετός Ορφανού, με το Διδυμότειχο να χάνει το αήττητο πριν 4 αγωνιστικές, στο παιχνίδι με την Καβάλα.

Μαζί με το Αβατο στην Γ’ Εθνική αήητητες από τους αλλους 7 ομίλους είναι ο άλλος Αρης από την Χαλκιδική, αυτός του Παλαιοχωρίου, ο Ηρακλής, αλλά και άλλες 14 ομάδες.

Στην κατηγορία των αήττητων ομάδων βάζουμε και τον ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου που πάει για πρωτάθλημα μετά από 35 σχεδόν χρόνια (δεν υπολογίζεται ο αγώνας με τον Ολυμπιακό) αλλά και τον Άρη που φαινεται πως επιστρεφει μετά από 5 χρόνια στην Α’ Εθνική.

Αναλυτικά η έρευνα του ThrakiSportS για την αήττητες εντός έδρας ομάδες στην Ελλάδα στις τρεις πρώτες κατηγορίες, δηλαδή στα εθνικά πρωταθλήματα, όπου φαίνονται οι νίκες , οι ισοπαλίες, οι ήττες και τα τέρματά τους εντός εδρας, υποδεικνύει την ακόλουθη λίστα:

Super League: ΠΑΟΚ 10-0-0 (28-2)

Football League: Αρης 7-2-0 (16-1)

Γ’ Εθνική

1ος Ομιλος: 

Παραλιμνι 9-0-0 (19-2)
Αετός Ορφανίου 7-2-0 (18-7)
Αρης Αβατου 4-4-0 (11-4)

2ος  Ομιλος

Αρης Παλαιοχωριου 12-0-0 (33-5)
Ηρακλής 9-3-0 (31-7)

3ος Ομιλος

Ερμης Αμυνταιου 5-4-0 (14-6)

4ος Ομιλος

Βόλος FC 9-1-0 (36-7)

5ος Ομιλος

Αστερας Βλαχιώτη 7-2-0 (21-3)
Αστερας Αμαλιάδας 6-2-0 (17-6)
Καλαμάτα 5-4-0 (11-3)

6ος Όμιλος

Εθνικός 9-0-0 (19-1)
Προδευτική 5-3-0 (13-4)
Ιαλυσος 5-3-0 (15-5)
Διαγόρας 5-1-0 (7-0)

7ος Όμιλος

Αήττητος Σπάτων 6-2-0 (16-3)

8ος Όμιλος

Ηρόδοτος 7-1-0 (13-2)
Ηλυσιακός 5-2-0 (14-3)
ΟΦ Ιεράπετρας 3-5-0 (7-4)
Μυλοπόταμος Ρεθύμνου 3-5-0 (10-5)