Γ’ εθνική: Δεν κράτησε την διαφορά η ΑΕ Κομοτηνής και ηττήθηκε στο φινάλε στην Καλαμαριά

Παρά την καλή της εμφάνιση η ΑΕ Κομοτηνής δεν μπόρεσε να αποδράσε με το διπλό από την Καλαμαριά και ηττήθηκε στο τέλος από τον γηπεδούχο Απόλλωνα με 76-66.

Και όμως όλα έδειχαν ότι τα παιδιά του δίδυμου Στοάκη και Τσαούς θα μπορούσε να γυρίσει με το διπλό από την Θεσσαλονίκη, στην μεγάλη προσπάθεια που γίνεται με νεαρά παιδιά για την παραμονή, ωστόσο αν και η ΑΕΚ ηταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο τριαντάλεπτο έγιναν αβιαστα λάθη , ενώ χάθηκαν και πολλές βολές που έφεραν την πλασματική ήττα με 10 πόντους.

Το παιχνίδι κύλησε στα μέτρα της ΑΕΚ που ήταν μπροστά στο ημίχρονο 35-38, ενώ η διαφορά έφτασε στο 24′ στο +7 με 37-44, ωστόσο οι Πόντιοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα προσπέρασαν και στο σκορ με 51-49 με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 51-51. Δυστυχώς όπως αναφέρθηκε και μπαραπάνω η αστοχία στις βολές έφεραν νευρικότητα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αυξάνουν την διαφορά και να πάρουν την νίκη με 76-66. Από την Κομοτηνή πολύ καλός ήταν ο Σπέντζος με 21 πόντους, ενώ ο Κυφωνίδης που έπαιζε μπροστά σε γνωστούς και φίλους του έμεινε στα ρηχά με 2 πόντους εναντίον της παλιάς του ομάδας.

Πλέον ο αγώνας με τον αδύνατο Νέο Σκοπό την επόμενη αγωνιστική στην Κομοτηνή αποτελεί ευκαιρία για μια εύκολη νίκη ώστε να ανέβει βαθμολογικά η ομάδα της Κομοτηνής που έχει 3 νίκες σε 11 αγώνες.

Δεκάλεπτα: 15-19, 35-38, 51-51, 76-66

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γεωργιάδης-Κεσίδης): Χαρτόπουλος 13(3), Αποστόλου 16(1), Μιθιλλος 3, Σταματέλος 6, Κουκουλίδης 10,Μαχαιριανάκης 24(2), Σπυρόπουλος 4, Κιωτης, Τσουτσούκας,  Ανδρεάδης, Τσαματάνης.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Στοάκης-Τσαούς): Καραμανλής, Καραμπίνης 6, Βακρινος 2, Μαγουλας 12(1), Λάτσης 8(1), Βαχαρίδης 7(1), Σπέντζος 21(4), Θεοδωρίδης 7, Κυφωνίδης 2.