Γ’ Εθνική: Ανέτρεψε το -14 αλλά ηττήθηκε στο φινάλε από την ΜΕΝΤ του Γιάννη Γιαννούλη η ΑΕ Κομοτηνής

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην δυνατή και έμπειρη ΜΕΝΤ του άλλοτε διεθνη σέντερ Γιάννη η ΑΕ Κομοτηνής και γνώρισε την ήττα με 73-79, για την 10η αγωνιστική της Γ εθνικής Ανδρών.

Η ΑΕ Κομοτηνής έκανε κάκιστο ξεκίνημα και στο 3′ βρέθηκε πίσω με  0-12, ωστόσο κατάφερε λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλεπτου (8′) να μειώσει σε 14-17, με το σκορ δεκαλέπτου να έιναι το 14-22 μετά από σερί 0-5 για την ΜΕΝΤ.  Το σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο μεγάλωσε και έγινε 0-11 στο 12′ φτάνοντας το νταμπλ σκορ , 14-28 για τους Θεσσαλονικείς ωστόσο με ηγέτη τον Κουτσοβασίλη που τελείωσε με 18 πόντους το παιχνίδι η ΑΕΚ μέιωσε το σκορ σε 33-37 με το τέλος του πρώτου μέρους.

Μάλιστα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο 23΄με 41-39, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 53-59 για τους φιλοξενούμενους έχοντας έναν εκπληκτικό Άγγελο Παπαδόπουλο που ολοκλήρωσε με 28 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μάχη όπως αναφέρει η Θρακική Αγορά από όπου και η φωτογραφία του αγώνα.  Το σκορ ήταν 68-70 μόλις 2:13 πριν τη λήξη του αγώνα με την ΜΕΝΤ να κάνει  το 68-72 στο 1:27, με τον Κυφωνίδη να αστοχεί σε τρίποντο και να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στο πόντο. Το τελικό 73-79 φέρνει τους γηπεδούχους στο φινάλε του 2017 με μόλις 3 νίκες και στις τελευταίες θέσεις και την ΜΕΝΤ του 41χρονου Γιαννούλη που πέτυχε 17 πόντους  κοντά στην κορυφή.

Δεκάλεπτα: 14-22, 33-37, 53-57, 73-79

ΑΕ Κομοτηνής: Κυφωνίδης 11(1), Καραμπίνης 14 (1), Βάκρινος, Μαγουλάς 9, Δάτσης 10, Κουτσοβασίλης 18 (3), Σπέντζος 7 (1), Θεοδωρίδης 4

ΜΕΝΤ: Καπαζίδης 9, Παπαδόπουλος Π. 17, Καρανώτας 6, Παπαδόπουλος Αγ. 28(1), Κάππος, Ακσεχέρογλου, Μπαγητασαριάν 2, Γιαννούλης 17