Super League: Με «εφτάρα» επί της Λαμίας παρέμειναν στην κορυφή οι έφηβοι του ΑΟΞ

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος Κ-17, το Σάββατο το πρωί η πρωτοπόρος ομάδα της Ξάνθης υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της Λαμίας και έφτασε σε μια επιβλητική νίκη.

Οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή, ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν για περίπου 40 λεπτά, φτάνοντας στο τελικό 7-1. Στο 16′ το 1-0 έκανε ο Φάκης, ενώ το 2-0 ο Τσιλιγγίρης στο 22′, με τον Φάκη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 3-0 στο 39′.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Τενεκέ να σκοράρει για το 4-0, με τον Τσιλιγγίρη στο 58′ να κάνει το 5-0. Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 69′ και στο 72′ ο Κοτόπουλος πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα, πριν μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο τελικό 7-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ιωάννης Δρακίδης με βοηθούς τους Γκιόση – Καραγιάννη της ΕΠΣ Θράκης.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Καλαϊτζής, Ποδάρας (60′ Τσιτσεκίδης), Λεωντσάκος (57′ Γκατζόγιας), Τενεκές, Θυμιάνης (57′ Τσιεγγελίδης), Γράας, Μανίσογλου, Κιούπης, Φάκης (67′ Κοτόπουλος), Τσιλιγγίρης (67′ Δημητριάδης), Κακουλίδης.