Γ’ Εθνικη: Νίκη στο φινάλε για την ΑΕ Κομοτηνής επί του Μαντουλίδη και όλα για όλα για την άνοδο στις Σέρρες με τον Ίκαρο!

Την νίκη που χρειαζόταν ώστε να διεκδικήσει την άνοδο στο φινάλε του πρωταθλήματος στις Σέρρες από τους Ίκαρους πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής δύσκολα επί του μαχητικού Μαντουλίδη.

Η ομάδα του Κοκκινόπουλου δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες αφού οι Θεσσαλονικείς με έναν καταπληκτικό Ρεφαλτάρι που πέτυχε συνολικά 20 πόντους με 6 τρίποντα ήταν μπροστά από την αρχή του αγώνα και έφτασε την διαφορά στο 25-32 περίπου στο 15′ με το ημίχρονο να λήγει 35-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μέιωσε στο -2 ενω με ένα ξέσπασμα 5-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου πέρασε για πρωτη φορά στο σκορ και πήρε την απαραίτητη νικη με 71-64. Πλέον η ομάδα της Κομοτηνής θέλει νίκη με 7 πόντους στις Σέρρες κάτι που φαντάζει δύσκολο αλλά και όχι και απίθανο, αφού ο Ίκαρος προέρχεται από την ήττα στον Ζέφυρο χάνοντας από σήμερα την άνοδο.

Δεκάλεπτα: 16-18, 35-41, 52-54, 71-64
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 11 (2), Καραμανλής, Χονδρόπουλος 9(3), Βάκρινος 8, Λεχούδης 15, Κουτσοβασίλης 10 (1), Καραμπέκης 5, Μπορμπίδης , Βαχαρίδης 5 (1), Παλλάκης 8 (1), Ζεκίριε- Χασάν

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος): Καλόγηρος, Ρόπουτης 14 (2), Τάκης 3, Γιαρτζάς 2, Μπέλλος, Γκαντίδης 8, Γιαννάκος, Ρεφατλάρι 20 (6), Κουτουξίδης 6, Τσιριλάκης 4, Θώμος 7