Volley League: Νέο ναυάγιο στην Χαλκίδα για την Ορεστιάδα που πάει για αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών!

Παρότι οι προηγούμενες εμφανίσεις του έδειξαν ανάκαμψη, αυτή τη φορά ο ΑΟ Ορεστιάδας που παρα την προσθήκη του Καναδού Νας δε προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και έδωσε εύκολα τη νίκη 3-0 στον Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος πανηγυρίζει τη τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα (οι δύο επί του ΑΟΟ).

Η Ορεστιάδα είχε την ευκαιρία να κερδίσει τουλάχιστον ένα σετ καθώς βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο και οι διαφορές τους δεν ήταν μεγάλες. Ωστόσο δεν τα κατάφερε και αυτό έχει ως αποτέλεσμα η ομάδα της Ορεστιάδας να μένει στο πάτο της βαθμολογίας με έναν μόλις βαθμό και δύσκολα θα αντιστρέψει την μοίρα του υποβιβασμού, ενώ o Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε τους 9 βαθμούς, την ώρα που και η Κυζικας εφτασε τους 8 μετα την μεγαλη νίκη επί του Φοίνικα Σύρου. Μάλιστα ο ΑΟΟ εχει 15 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και πάει πλέον για αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της πρωτης κατηγορίας.

Σε όλα τα σετ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με την Ορεστιάδα να υστερεί τόσο σε υποδοχή αλλά κυρίως σε επίθεση με τη συνολική της αποτελεσματικότητα να περιορίζεται στο 39%. Στο πρώτο σετ ο ΑΟΟ έδειξε καλά στοιχεία και η διαφορά δεν ήταν μεγάλη και υπήρξαν και στιγμές που το παιχνίδι βρισκόταν στο πόντο. Στα δυο επόμενα σετ όμως δεν υπήρχε η ίδια εικόνα και η ποιότητα παιχνιδιού της Ορεστιάδας έπεσε με αποτέλεσμα να χάσει και τα υπόλοιπα σετ. Ο πιο ενεργός παίκτης της Ορεστιάδας ήταν ο Λουκούμι με 13 πόντους ενω  ο Στέφεν Νας είχε μόλις 9. Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-19, 25-16) σε 84 λεπτά.

ΗΡΑΚΛΗΣ Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/11 επ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 18% άριστες), Ρενάν 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κλότσκο 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ -42% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 10% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Αδαμόπουλος, Γαλιώτος, Τόρες

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Σταματόπουλος): Νας 9 (9/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (2/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μορέλος 3 (3/10 επ, 58% υπ – 32% άριστες), Λουκούμι 13 (12/28 επιθέσεις, 1 άσσος, 39% υπ 11% άριστες), Πεντίδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 64% υπ – 48% άριστες), Στοϊλούδης, Ιωαννίδης.