Β’ Εθνική: Άδικη ήττα για την Ασπίδα στο Αγρίνιο που κατέρρευσε και πάλι στο τέλος

Αν και βρίσκονταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά, η Ασπίδα Ξάνθης δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο Αγρίνιο από την τοπική ομάδα με 58-52. Η Ασπίδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα σε όλο τν αγώνα, όμως δεν ήταν καλή στην επίθεση, γνωρίζοντας έτσι την ήττα.

Η ομάδα της Ξάνθης ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα προηγήθηκε με 4-9 στο πεντάλεπτο και 10-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ασπίδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να προηγείται και στη δεύτερη περίοδο, με το σκορ να είναι στο 18-27 τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και την ομάδα της Ξάνθης να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 24-31.

Η Ασπίδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι και τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 28-36, όμως ένα 7-0 από το Αγρίνιο έφερε το παιχνίδι στον πόντο, με την Ασπίδα να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 40-41. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά και να περνάει η μία την άλλη στο σκορ. 3΄47 πριν το τέλος του αγώνα το Αγρίνιο προηγήθηκε με 52-47. Ένα λεπτό πριν το τέλος η Ασπίδα μείωσε σε 54-52, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 58-52 και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 10-16, 24-31 (ημίχρονο), 40-41, 58-52 (τελικό αποτέλεσμα).

Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρπάνος

ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 12, Σαπλαούρας, Τάσσος 2, Πουρνάρας, Σταμούλης, Γκρέκας 2, Μήτσου 20, Γκόβας 16 (1), Μακρής 4.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Παπαδάκης, Γρούδος, Τσιώγκας 3 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 11, Κουτσογιάννης 12, Ασημάκης 9 (1), Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 11 (3), Πετς 4 (1).