Γ΄ Εθνική: Συνέχισε το νικηφόρο σερί η ΑΕ Κομοτηνής κάνοντας τα εύκολα δύσκολα στο τέλος

Την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα (και μάλιστα συνεχόμενη) πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής, η οποία νίκησε με 69-62 τον Ορφέα Νέου Σκοπού.

Η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι, με αιχμή του δόρατος τον Πεχλιβάνη που πέτυχε 35 πόντους μειωσαν στους τρεις, με την ΑΕ Κομοτηνής να είναι πιο ψύχραιμη στο τέλος και να παίρνει τη νίκη. Κορυφαίος της ΑΕ Κομοτηνής ο Καραμπάκης με 24 πόντους, μεγάλο παιχνίδι και από τους Κουτσοβασίλη και Χονδρόπουλο, που είχαν 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2. Ο Ορφέας μείωσε σε 9-7, όμως με ένα σερί 11-2 η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε με 20-9, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-1. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Νέου Σκοπού μείωσε σε 24-19 και 27-21, όμως και πάλι οι παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής αντέδρασαν και με σερί 9-3 έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 36-24.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ΑΕ Κομοτηνής, η οποία πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 46-28, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Ορφέα όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι. Αρχικά με ένα σερί 6-15 μείωσαν σε 52-43, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου, ενώ με εκπληκτική άμυνα στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου και με σερί 2-8 μείωσαν σε 54-51. Η ομάδα της Κομοτηνής ανέβασε και πάλι τη διαφορά και προηγήθηκε με 63-55, όμως και πάλι ο Ορφέας μείωσε σε 64-60. Στο τέλος όμως οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έφτασαν στο τελικό 69-62.

Δεκάλεπτα: 21-11, 36-24 (ημίχρονο), 52-43, 69-62 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Παπαθανασίου

ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 9 (1), Χονδρόπουλος 12 (2), Βάκρινος 2, Βαχαρίδης 1, Κουτσοβασίλης 15 (3), Καραμπέκης 24 (3), Παλάκης 6, Λέφης, Μπορμπίδης.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 35 (6), Ιακωβίδης 5, Χατζής 8 (2), Καβαργύρης 4, Χατζηανδρέου 5, Τσανάκας 5 (1), Σύρπας, Ιωσηφίδης, Γουλιανός, Χατζηκυριακίδης, Καραμπατζιάκης.