Volley League: Με τον Παλέντζα να τραβά… 31 η πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Εθνικό απέναντι στην Κηφισιά μετά από συγκλονιστικό αγώνα

Με θέλήση, ψυχή και 69 επιθέσεις ο Εθνικός κατάφερε σε ένα συγκλονιστικό αγώνα 127 λεπτών να κερδίσει τη Κηφισιά στο ”Μιχάλης Παρασκευόπουλος” με 3-2 και να κάνει τη καλύτερη εμφάνιση της σεζόν.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Εθνικού στο πρωτάθλημα και η δεύτερη σε πέντε αγώνες, ενώ η Κηφισιά γνώρισε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες και την δεύτερη με 3-2 σετ. Συγκλονιστικός ήταν ο Νίκος Παλέντζας που έβγαλε  31 πόντους και οι Λεάλ Χουάρες και Ντανιέλ Βανέγκας. Η Κηφισιά, που επαιξε χωρις τον τραυματία Χριστοφιδέλη, βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά μέχρι  εκεί.

Απο τα πρώτα σετ ήταν φανερό οτι ο Εθνικός ήταν ανώτερος και ότι μπορεί να πάρει το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε και πήρε σερί 3-0 άνοιξε τη διαφορά στο 10-7. Διατήρησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 23-20, ενώ έφτασε και σε σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Εθνικός πήρε το σετ 26-24 και έκανε το 1-0 σετ.

Η ίδια εικόνα και στα δύο επόμενα σετ πριν οδηγηθούν σε ται μπρέηκ με τη Κηφισιά να ισορροπεί το παιχνίδι στο 3ο  όπου βγήκε μπροστά στο 16-15. Στο 21-21 με τον Γιορντάνοφ έκανε σερί 3-0 και πήρε το σετ μειώνοντας σε 2-1 σετ. Τόσο στο 4ο όσο και στο 5ο οι ομάδες προσπαθούσαν σκληρά για να επικρατήσουν αλλά ο Παλέντζας έριξε τα τελειωτικά χτυπήματα στη Κηφισιά   με δύο επιθέσεις του και μάλιστα η τελευταία ήταν μετά από φάση διαρκείας για το 17-15.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης ο Νίκος Παλέντζας ο οποίος εκτός του ότι ήταν με δικούς του πόντους που τελείωσε το παιχνίδι, σκόραρε όπως προαναφέρθηκε 31 πόντους. Παράλληλα,  Λεάλ Χουάρες με 83% αποτελεσματικότητα- 66% άριστες και Ντανιέλ Βανέγκας με 68% αποτελεσματικότητα και 53% άριστες ήταν μεγάλοι παράγοντες για τη νίκη.

Διαιτητές:Γεωργιάδης, Στεργιόπουλος

Τα σετ 3-2 (26-24, 25-21, 22-25, 21-25, 17-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ – 66% άριστες), Βανέγκας 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ, 68% υπ – 53% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 31 (24/40 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσέλιος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 49% υπ – 30% άριστες), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Μουρούτης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Πούλκο 20 (18/28 επ, 2 άσσοι, 83% υπ – 69% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (22/44 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 81% υπ – 63% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 82% υπ – 54% άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς, Λάππας 2 (2/5 επ, 100% υπ – 33% άριστες).