ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη του Λεύκιππου Ξάνθης επί της Θύελλας Φερών

Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Λεύκιππος Ξάνθης από τη Θύελλα Φερών, καθώς στη συνέχεια με όπλο την άμυνα πήρε διψήφια διαφορά και έφτασε εύκολα στο τελικό 66-47, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Λεύκιππος πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, όμως η Θύελλα έμενε κοντά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-11 για τους γηπεδούχους. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ξάνθης δέχηκε μόλις οκτώ πόντους, συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και έτσι η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-19 για τον Λεύκιππο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Λεύκιππο να διατηρεί τη διαφορά γύρω στους 14-18 πόντους και να φτάνει εύκολα στο τελικό 66-47.

Δεκάλεπτα: 17-11, 36-19 (ημίχρονο), 47-30, 66-47 (τελικό αποτέλεσμα)