ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη του Αρίωνα Ξάνθης επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης

Τη νίκη με 52-76 πήρε στην Αλεξανδρούπολη ο Αρίων Ξάνθης, κερδίζοντας την Ολυμπιάδα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Ξάνθης έπιασε στη βαθμολογία αυτή της Αλεξανδρούπολης, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 3 νίκες και 2 ήττες.

Ο Αρίων μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα μπήκε πιο δυνατά, πέρασε μπροστά με 25-24, όμως με ένα σερί 2-11 οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά και προηγήθηκαν με 27-35, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρίων ξέφυγε στο σκορ με διαφορά που κυμαίνονταν μεταξύ 14-16 πόντων και έκλεισε την περίοδο μπροστά με 40-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, η διαφορά πέρασε και τους 20 πόντους και η ομάδα της Ξάνθης έφτασε εύκολα στο τελικό 52-76.

Δεκάλεπτα: 11-20, 27-35, 40-58, 52-76

Διαιτητές: Παρασίδης, Μπάμπης

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ξανθίδης): Παπαχρήστου 7 (1), Αγγελίδης 8, Γιαβρίδης 19 (3), Μπάτσικας 3 (1), Τσιφλίκογλου 5 (1), Αλεξούδης 4, Φυδανίδης 4, Πασσιάς 2, Χατέλος, Βαλασίδης, Κελεπεκίδης, Δελχανίδης

ΑΡΘΩΝ ΞΑΝΘΗΣ  (Παπαδόπουλος Χ.): Μιχαηλίδης 7, Ανδρέου 9 (2), Καλιαμπάκας 16 (4), Δάλλας 8 (2), Νταβουλτζόπουλος 16 (1), Μπουτσακτσή 4, Κατριβάνος 10, Φώτης 4, Αρβανιτίδης 2, Κυρλίδης, Πεχλιβάνης