Β΄ Εθνική: Deja vu Μεσολογγίου για την Ασπίδα που έχασε από τον Ερμή Αγιάς όπως και στην πρεμιέρα

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στον πόντο για την Ασπίδα Ξάνθης, η οποία έχασε στο Εύμοιρο από το Ερμή Αγιάς με 67-69. Την προηγούμενη αγωνιστική ήταν ο Μανδαλάκης, αυτή τη φορά ο Κουτσογιάννης που αστόχησε στο τελευταίο σουτ της Ασπίδας.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς μαζί στο σκορ. Η Ασπίδα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-17, όμως ο Ερμής με τους έμπειρους παίκτες που διαθέτει και με τους Κόμματο και Περρωτή να κάνουν μεγάλη ζημιά πέρασε με 26-29 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Ασπίδα αντέδρασε, πέρασε με 31-30, όμως ο Ερμής ήταν αυτός που έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα μπήκε νευρικά, κάτι που εκμεταλεύτηκε η ομάδα της Αγιάς που προηγήθηκε με 37-43, διατηρώντας σε όλο το δεκάλεπτο διαφορά 4-7 πόντων και το οποίο τη βρήκε μπροστά στο τέλος με 47-52. Έξι λεπτά πριν το τέλος ο Ερμής προηγήθηκε με 52-59 και όλα έδειχαν ότι ελέγχει το παιχνίδι πλήρως. Όμως η Ασπίδα, όπως και στην πρεμιέρα στο Μεσολόγγι ξεκίνησε την αντεπίθεση της και ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 64-62. Το παιχνίδι πλέον πήγε στις βολές και κάθε επίθεση και επαναφορά ήταν κρίσιμη. Δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Περρωτής ευστόχησε σε μια βολή και έκανε το 67-69, με την Ασπίδα να κρατάει και πάλι την τύχη στα χέρια της. Η μπάλα στην τελευταία επίθεση κατέληξε στον Κουτσογιάννη ο οποίος σούταρε, αυτή μπήκε και βγήκε στο καλάθι της Αγίας και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Πολύ κακή η διαιτησία των Ελευθεριάδη και Δημάδη.

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-35 (ημίχρονο), 47-52, 67-69 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ελευθεριαδης, Δημάδης

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Παπαδάκης, Γρούδος, Τσιώγκας 5 (1), Στεφανίδης 10 (2), Τσιαβες 4, Κουτσογιάννης 18, Ασημάκης 9 (2), Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 16 2), Πετς 3 (1)

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσαμπαλής 3, Μηλιώνης 1, Χαλκιάς, Κόμματος 24 (4), Περρωτής 21, Τριανταφύλλου 3 (1), Βαβάτσικος 13, Γούλας 3.