ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του Έβρου Σουφλίου

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανέναν πρόβλημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Έβρο Σουφλίου με 94-51 για την α’ φάση του κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και πήρε την πρόκριση για τη Β΄ Φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Σπάρτακο Διδυμοτείχου στην Αλεξανδρούπολη.

Ο Εθνικός είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-14. Με το ίδιο περίπου σκορ έκλεισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Εθνικό να πετυχαίνει και πάλι 27 πόντους και κρατώντας χαμηλά τον Έβρο στο σκορ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 54-24. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάνω από τους 40 πόντους και τον Εθνικό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 94-51.

Δεκάλεπτα: 27-14, 54-24 (ημίχρονο), 74-35, 94-51 (τελικό αποτέλεσμα)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κανδύλης): Σιταρίδης Δ. 4, Σιταρίδης Κ. 14(2), Θεολογίδης 6(1), Αντωνίου 6(2), Φωτιάδης 12(2), Παπαδούδης 20(1), Μπατμάς 6, Ανδρονούδης 10(2), Δαλακούρας 6, Θεοδώρου 2, Φυσέκης 6, Παπαλαμπίδης 2

ΈΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Τσιακίρης): Ποιμενίδης 2, Καραμπατσάς 2, Τσιακίρης 2, Δημόπουλος 7, Τιάκας 25, Τσιρόπουλος, Μπεντής 4, Τσομπανίδης 2, Κοντορεπανίδης 7(1)