Ήττα από την Σουηδία για την Εθνική Παίδων του Ερμείδη και πλέον κίνδυνος υποβιβασμού

Ήττα σοκ με 59-57 γνώρισε η Εθνική ομάδων Παίδων από την Σουηδία σε παιχνίδι για τις θέσεις 9-16 για το Ευρωμπάσκετ που γίνεται στο Ράντομ της Πολωνίας. Πλέον η Εθνική μας πρέπει να κερδίσει και τα δύο παιχνίδια που θα δώσει για τις θέσεις 13-16, αλλιώς θα υποβιβαστεί στη δεύτερη κατηγορία. Ο ξανθιώτης πλέι μέικερ Δημήτρης Ερμείδης αγωνίστηκε για 17 λεπτά και πέτυχε 5 πόντους, έχοντα παράλληλα 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Ελλάδα παρουσίασε και πάλι το κακό της πρόσωπο στην επίθεση, καθώς είχε 11/38 δίποντα (28,95%) και 4/22 τρίποντα (18,18%), ενώ στα κρίσιμα σημεία λειτούργησε χωρίς μυαλό, επιτρέποντας στους Σουηδούς που είχαν ποσοστό 50% στα δίποντα να φτάνουν στο καλάθι της Εθνικής με σουτ από κοντινή και μέση απόσταση.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και καμία δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά. Η Εθνική με όπλο την άμυνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου η Ελλάδα προηγήθηκε με 9-17, όμως με ένα σερί 10-0 η Σουηδία πέρασε μπροστά, καθώς εκμεταλεύτηκε την αστοχία και τις κακές επιλογές της Εθνικής μας, ενώ βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι. Μάλιστα ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (24-19 και 26-21) για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 26-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας ήταν πολύ καλή για επτά λεπτά, όμως στα τελευταία τρία χάλασε ότι έφτιαξε σε αυτά. Με ένα σερί 4-15 η Ελλάδα προηγήθηκε με 30-38 και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι απόλυτα, όμως οι Σουηδοί με δικό τους σερί 10-3 μείωσαν στα τελευταία τρία λεπτά και έκαναν το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Σουηδία πήρε το προβάδισμα και διατηρούσε συνεχώς μία διαφορά 3-4 πόντων. Η Ελλάδα στα τελευταία τρία λεπτά έκανε την αντεπίθεση της και 1’49” πριν το τέλος ισοφάρισε σε 56-56. Η Σουηδία πέρασε και πάλι μπροστά με 58-56, όμως τα άστοχα σουτ και τα λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν στην Εθνική μας να ισοφαρίσει ή και να περάσει μπροστά. Έτσι στα τελευταία δευτερόλεπτα πήγαμε στην διαδικασία των ελευθέρων βολών. Στα 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Σουηδία με 1 στις 2 βολές προηγήθηκε με 59-56. Στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αρσενόπουλος κέρδισε φάουλ. Ο παίκτης της Εθνικής ευστόχησε στην πρώτη βολή και αστόχησε στη δεύτερη. Ο Γάργαλης όμως ήταν εκεί και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε στον Αλτίνη που αστόχησε σε δίποντο για την ισοφάριση, με τη Σουηδία να πανηγυρίζει τη νίκη με 59-57 και την παραμονή της στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 26-23 (ημίχρονο), 40-41, 59-57 (τελικό αποτέλεσμα)

Σουηδία (Μπρι): Κάρλστεν 3, Γιόχανσον, Πέρσον 7, Φίντεν 9, Παντζάρ 17, Θόρνμπλομ 2, Πάλμκουιστ, Μπράντιν 4, Γκέρκε 13, Στούμερ, Ακένα 4

Ελλάδα (Μανουσέλης): Αλτίνης, Ερμείδης 5, Μπαλής 7, Αρσενόπουλος 4, Σανδραμάνης 12, Χατζηδάκης 14, Ζευγαράς 5, Μπαζίνας 2, Γάργαλης 4, Χατζηβέρογλου, Προίσκος, Τσουργιάννης 4