Ξεκινά στο Άμστερνταμ το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου! Το θρακιώτικο ενδιαφέρον, το πλήρες πρόγραμμα και οι μεταδόσεις…

 

Ένα εικοσιτετράωρο έχει απομείνει για την έναρξη του 23ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Γυναικών (6-10/7) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Αμστερνταμ. Στους αγώνες θα συμμετάσχουν κάτι…λιγότεροι από 1.500 αθλητές και αθλήτριες από 50 χώρες της Ευρώπης, ανάμεσα τους και 35 Ελληνες αθλητές και αθλήτριες.

Μεταξύ αυτών έχουμε σταθερά την παρουσία του Κομοτηναίου άλτη του ύψους Κώστα Μπανιώτη, ο οποίος θα αγωνιστεί τον Σάββατο στον προκριματικό και φιλοδοξεί μια ημέρα μετά να μετάσχει και στον τελικό, διεκδικώντας ένα καλό πλασάρισμα, γιατί όχι ακόμα και μετάλλιο εφόσον επιβεβαιώσει τις επιδόσεις που έχει στις προπονήσεις.

Ακόμα ως θρακιώτισσα λογίζουμε πλέον και την Βούλα Παπαχρήστου, η οποία θα αγωνιστεί στον προκριματικό του τριπλούν το πρωί της Παρασκευής και ελπίζουμε να την δούμε στον τελικό το απόγευμα της επόμενης ημέρας. Τέλος, ο Δραμινός εμποδιστής Κώστας Δουβαλίδης αγωνίζεται το Σάββατο στον ημιτελικό των 110 μέτρων με εμπόδια.

Τις προσπάθειες των πρωταθλητών μας θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Ελληνες μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ2, αλλά και τη webtv της ΕΡΤ, ενώ φυσικά τα θρακιώτικου ενδιαφέροντος αγωνίσματα θα καλύψει και το ThrakiSportS.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων με τις τηλεοπτικές μεταδόσεις, όπως έχουν ανακοινωθεί στο site της ΕΡΤ.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/7 (Πρωινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 11.45)

11.45 Σφυροβολία (Γ) Α΄γκρουπ πρ.

11.50 100 μ. Δεκάθλου

12.00 Υψος (Γ) πρ.

12.40 100 μ. εμπ. (Γ) ΠΕΣΙΡΙΔΟΥ

12.45 Μήκος (Α) 10αθλο

13.00 Δισκοβολία (Γ) Α΄γκρουπ (Museum Square) ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ 

13.10 200 μ. (Γ) πρ. ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ

13.20 Σφυροβολία (Γ) Γκρουπ Β

13.40 100 μ. (Α) πρ.

14.10 Μήκος (Α) πρ. ΤΣΑΚΩΝΑΣ, ΜΕΡΤΖΑΝΙΔΗΣ, ΚΑΨΗΣ

14.10 400 μ. (Γ) πρ. ΕΙΡΗΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΑΝΝΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

14.15 Δισκοβολία (Γ) Β΄γκρουπ (Museum Square)

14.25 Σφαιροβολία 10άθλου

14.35 400 μ. (Α) πρ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6/7 (Απογευματινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 18.00)

16.30 Υψος 10άθλου

18.05 Ακοντισμός (Α) πρ. (Museum Square) α΄γκρουπ ΚΥΡΙΑΖΗΣ

18.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.

18.30 200 μ. (Γ) Ημιτελικός

18.50 Επί κοντώ (Α) πρ. ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ, ΠΑΤΣΟΥΚΑΚΗΣ

18.55 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.

19.25 800 μ. (Γ) πρ.

19.40 Ακοντισμός (Α) (Museum Square) β΄γκρουπ ΜΠΑΤΖΑΒΑΛΗΣ

19.40 Μήκος (Γ) πρ. ΑΛΕΞΟΥΛΗ, ΚΟΛΟΚΥΘΑ

20.00 10.000 μ. (Γ) Τελικός ΠΑΠΠΑΣ

20.10 Σφαιροβολία (Γ) πρ. ΣΚΑΡΒΕΛΗ

20.38 400 μ. 10αθλου

 

ΠΕΜΠΤΗ 7/7 (Πρωινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 11.00)

10.30 110μ. εμπ. 10άθλου

10.35 Επί κοντώ (Γ) πρ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ, ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

11.20 Δισκοβολία (Α) 10άθλου

11.40 Τριπλούν (Α) πρ. ΤΣΙΑΜΗΣ, ΜΠΑΛΤΑΔΟΥΡΟΣ

11.50 200 μ. (Α) πρ.

12.35 800 μ. (Α) πρ.

12.40 Δισκοβολία 10αθλου

13.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. (Museum Square)

13.15 100 μ. (Γ) πρ.

14.00 Επί κοντώ 10άθλου

14.35 Ακοντισμός (Γ) (Museum Square)

ΠΕΜΠΤΗ 7/7 (Απογευματινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 17.15)

17.05 Ακοντισμός 10αθλου

17.15 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός

17.35 Δισκοβολία (Α) πρ. (MuseumSquare)

17.45 400 μ. (Α) Ημιτελικός

18.05 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός

18.10 100 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

18.10 Ακοντισμός 10άθλου

18.30 Υψος (Γ) Τελικός

18.35 400 μ. (Γ) Ημιτελικός

19.00 100 μ. (Α) Ημιτελικός

19.15 Δισκοβολία (Α) β΄γκρουπ (Museum Square)

19.20 Μήκος (Α) Τελικός

19.20 1.500 μ. (Α) πρ.

19.35 Ακοντισμός (Α) Τελικός

19.45 800 μ. (Γ) Ημιτελικός

20.10 200 μ. (Γ) Τελικός

20.20 1.500 μ. 10αθλου

20.40 100 μ. εμπ.  (Γ) Τελικός

20.50 100 μ. (Α) Τελικός

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/7 (Πρωινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 13.15)

13.15 100 μ. εμπ. 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

13.30 Σφυροβολία (Α) πρ. ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ

13.55 110 μ. εμπ. (Α) πρ.

14.00 Υψος 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

14.10 Τριπλούν (Γ) πρ. ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ

14.30 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.

14.50 Σφυροβολία (Α) πρ. ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ

15.15 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/7 (Πρωινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 19.00)

19.05 Σφαιροβολία 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

19.10 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

19.15 1.500 μ. (Γ) πρ. ΜΑΡΙΝΑΚΟΥ

19.35 800 μ. (Α) Ημιτελικός

19.50 200 μ. (Α) Ημιτελικός ΤΣΑΚΩΝΑΣ

20.10 Επί κοντώ (Α) Τελικός

20.15 100 μ. (Γ) Ημιτελικός

20.20 Μήκος (Γ) Τελικός

20.40 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

20.50 400 μ. (Α) Τελικός

21.00 200 μ. (Γ) 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

21.15 Δισκοβολία (Γ) Τελικός

21.25 400 μ. (Γ) Τελικός

21.35 200 μ. (Α) Τελικός

21.45 10.00 μ. (Α) τελικός

22.25 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

22.45 100 μ. (Γ) Τελικός

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/7 (Πρωινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 14.00)

14.00 Μήκος 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

14.05 Σφαιροβολία (Α) πρ. ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ

14.55 4Χ400 μ. (Γ) πρ. ΕΛΛΑΔΑ

15.10 Υψος (Α) πρ. ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ

15.20 Ακοντισμός 7αθλου α΄γκρουπ ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

15.25 4Χ400 μ. (Α) πρ.

16.25 Ακοντισμός 7αθλου β΄γκρουπ ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/7 (Απογευματινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 19.45)

19.45 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

20.15 110 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ

20.20 Επί κοντώ (Γ) Τελικός

20.40 4Χ100 μ. (Α) πρ.

20.45 Τριπλούν (Α) Τελικός

21.00 4Χ100 μ. (Α) πρ.

21.20 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

21.35 Δισκοβολία (Α) Τελικός

21.45 800 μ. 7ΑΘΛΟΥ Υφαντι

22.05 5.000 m. (Γ) Τελικός

22.30 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός

22.40 800 μ. (Γ) Τελικός

22.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/7 (Πρωινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 10.30)

10.30 Ημιμαραθώνιος (Γ) Τελικός ΡΕΜΠΟΥΛΗ

10.50 Ημιμαραθώνιος (Α) Τελικός ΓΚΕΛΑΟΥΖΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/7 (Απογευματινό Πρόγραμμα, ΕΡΤ2, WEBTV, ώρα έναρξης 18.00)

18.00 Υψος (Α) Τελικός

18.05 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

18.10 Σφυροβολία (Α) Τελικός

18.15 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

18.25 Τριπλούν (Γ) Τελικός

18.30 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

18.35 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

18.45 1.500 μ. (Γ) Τελικός

18.55 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

19.10 5.000 μ. (Α) Τελικός

19.30 800 μ. (Α) Τελικός

19.40 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

19.50 4Χ400 μ. (Α) Τελικός

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here