Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Παίδες της Ασπίδας Ξάνθης στην Β’ φάση του Πανελλήνιου!

Ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση προσέθεσαν οι Παίδες της Ασπίδας Ξάνθης που συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία και στην Β’ φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος,καθώς μετά την σπουδαία νίκη επί του Πιερικού Αρχέλαου(θυμηθείτε ΕΔΩ), έφτασαν σε ακόμη μια νίκη επικρατώντας αυτή την φορά του Αίολου Τρικάλων με 67-41

Όπως και κόντρα στην ομάδα του Πιερικού έτσι και κόντρα στα Τρίκαλα οι παίκτες της Ασπίδας ήταν κυρίαρχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήραν απο νωρίς το προβάδισμα έστω και μικρό στην πρώτη περίοδο, αλλά όσο πέρναγε η ώρα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χρήστου Βαχαρίδη πάτησαν το γκάζι με τους παίκτες του Αίολου να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ξανθιώτικης ομάδας που έκανε το 2/2 στην Β’ φάση και πλέον έχει μπροστά της ακόμη δύο “τελικούς” ώστε να μπορέσει να καταφέρει να συνεχίσει αήττητοι και να πανηγυρίσει την πρόκριση στο Πανελλήνιο. Την Παρασκευή η ομάδα της Ασπίδας έχει ρεπό ενώ το Σαββατοκύριακο θα αντιμετωπίσει Καστοριά και Αετός Μουδανιών, με το ματς του Σαββάτου με την Καστοριά να κρίνεται το πλέον καθοριστικό.

Δεκάλεπτα: 17-14, 31-24(ημίχρονο), 52-31, 67-41(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Χρ. Βαχαρίδης, Αντ. Κασαρτσίδης): Τσεκής, Χαραλαμπίδης  14(3), Σμυρλόγλου 3(1), Κυβρακίδης, Αρβανιτάκης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι  4(1), Ναλμπάντης  2, Πατσής  27(2), Κουρτίδης  17(1), Τσουράπας, Παυλάκης