Τρία γκολ ο Αραμπατζής στη νικη με τέσσερα γκολ της Εθνικής Νέων με την Γεωργία

Το πρώτο βήμα στον 6ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων του 2016 έκανε η Εθνική Νέων που επικράτησε 26-22 στην Τιφλίδα της Γεωργίας, με τον Αλεξανδρουπολίτη παίκτη του ΠΑΟΚ Βαγγέλη Αραμπατζή να επιτυγχάνει τρία τέρματα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά, προηγούμενο με 8-0 στο 9’, πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 8-15 αλλά στην συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοση της και μείωσε στο 48′ στα πέντε γκολ διαφορά (17-22).

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι. Οι Γεωργιανοί μείωσαν στο γκολ (22-23) στο 56:36, αλλά η ελληνική ομάδα επέδειξε ψυχραιμία και πήρε τη νίκη με ένα σερί 3-0 στο φινάλε χάρη στα τέρματα των Ηλιόπουλου (2) και Κρητικού.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σερβία νίκησε το Ισραήλ με 35-24 (16-15 ημχ.). Το Σάββατο  στις 15:00 διεξάγεται το Ελλάδα- Σερβία και στις 17:00 το Ισραήλ- Γεωργία. Την Κυριακή στις 13:00 παίζουν Ισραήλ- Ελλάδα και δυο ώρες μετά Σερβία- Γεωργία.