Deja Vu για Τσουκ και Γκαρά! Nέα αυτοκτονία ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός στον τελικό

Το έργο του τελικού του Λιγκ Καπ στην Ερμούπολη προ μηνός είδαμε σε επανάληψη στον δεύτερο ημιτελικό του κυπέλλου ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ με τους Θεσσαλονικείς να βγάζουν ξανά τα μάτια τους… αν και είχαν τρια ματς μπολ και προηγούνταν 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη έκανε μια ακόμα επική ανατροπή επί του μεγάλου αντιπάλου του όπως και στην Σύρο, καθώς αν και βρέθηκε πίσω στα σετ, ισοφάρισε και στο τάι μπρέικ επικράτησε άνετα και την Κυροακή περιμένει την Κηφισιά στον μεγαλο τελικό που επίσης μετά από ενα εξίσου συναρπαστικο παιχνίδι νίκησε τον Παναθηναικό.

Ο ΠΑΟΚ του Δημήτρη Γκαρά και Γιάννη Καλμαζίδη μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκε 7-12 και αν και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 17-19 με επίθεση του Γιαμπλόνσκι πήραν το πρωτο σετ 21-25 .

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε 8-13 αλλά ο Ολυμοπιακός με τον Σακόγλου να δίνει επιθετικές λύσεις μείωσαν και προσπέρασαν στο 17-16. Το σετ συνεχίστηκε πόντοπόντο με τον Σεπέδα να κάνει το 23-25 και το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του πρωην ακραιου του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Μπόζινταρ Τσουκ (13 πόντοι) μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού από τον τελικό παρουσιάστηκε καλύτερος, προηγηθηκε 19-17, αλλα ο ΠΑΟΚ έφτασε σε τρια ματς μπολ προηγούμενος 21-24. Εκεί έπαθε μπλακ αουτ, όπως δήλωσε και ο Γιάννης Καλμαζίδης. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα παράτησαν με τον Σεπέδα να κάνει λάθος στην επίθεσή του για το 23-24. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το μπλοκ του Τσουκ στον Σεπέδα και πέρασε μπροστά με τον Έγκλεσκαλνς 25-24, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Λι χρεώθηκε με φιλέ για το 26-24.

Η εξέλιξη του τρίτου σετ ήταν ψυχολογική ένεση για τους Πειραιώτες που μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ που το καθάρισαν εύκολα 25-18 κανοντας το 2-2. Ο Ολυμπιακός έχοντας πια φοβερή ψυχολογία σε αντίθεση με αυτή του ΠΑΟΚ πήρε μεγαλο προβαδισμα από την αρχή και κατεκτησε το σετ με 15-8.
Τα σετ: 21-25, 23-25, 26-25, 25-18, 15-8

Ολυμπιακός (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/6 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 27 (23/42 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ – 29% άριστες), Όγκουρτσακ 18 (14/31 επ, 1 άσο, 3 μπλοκ, 29% υπ – 24% άριστες), Σπίνου 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (61% υπ – 46% άριστες) / Γκούζντα -λ, Σακόγλου 3 (2/4 επ., 1 άσο), Στιβαχτής, Τσουκ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/22 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ – 15% άριστες), Κουρνέτας 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σεπέδα 29 (25/56 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Λι 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (7/27 επ., 41% υπ. – 27% άριστες), Γκαράς -λ (56% υπ – 46% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σμαραγδής, Εφραιμίδης 1 (1/4 επ.), Καρασαββίδης.