Οδυνηρή ήττα της Ορεστιάδας από τον Φοίνικα! Πλέον… ελπίζει σε Παμβοχαϊκό και Παναθηναϊκό για να μην μπλέξει!!!

Άλλη μια ήττα και μάλιστα με καθαρό σκορ γνώρισε ο ΑΟ Ορεστιάδας, που πλέον έχει μπλέξει για τα καλά και η επιβίωσή του ή αν θέλετε το μη μπλέξιμό του σε πλέι άουτ, δηλαδή αγώνες μπαράζ για την παραμονή στην Volley League, δεν εξαρτάται από τον ίδιο.

Η ομάδα του βορείου Έβρου ηττήθηκε από τον Φοίνικα Σύρου, για πρώτη φορά στα μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της, με αποτέλεσμα να μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες. Οι νησιώτες με “όπλο” τους το δυνατό μπλοκ (12 μπλοκ εναντι έξι) νίκησαv με 3-1 την ομάδα της Θράκης και την έβαλαν σε μεγάλες περιπέτειες, μετά και το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι Εβρίτες με την ήττα αυτή παρέμειναν με 22 βαθμούς στην 10η θέση, και στο +7 βαθμούς μπροστά από τον Άρη, διαφορά που η Ορεστιάδα θέλει να διατηρήσει από τον αντιπαλό της μέχρι τέλους για να σωθεί, αν και δεν εξαρτάται πλεον από αυτήν, αφού έχει ένα αγώνα ακόμα να δώσει κόντρα στον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη, ενώ οι Θεσσαλονικείς δυο. Κατά συνέπεια αν ο Άρης στα εναπομείναντα δύο ματς με Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι και Παναθηναϊκό στην Θεσσαλονίκη πάρει έστω έναν βαθμό παραπάνω από τον ΑΟΟ, τότε θα οδηγήσει την υπόθεση παραμονή σε μπαράζ.

Από την αλλη ο Φοίνικας μετά την νικη αυτή διατηρήθηκε μόνος τρίτος στην κατάταξη της βαθμολογίας με 45 βαθμούς και δύσκολα θα χάσει την θέση αυτή. Οι γηπεδούχοι, όπως ανέφεραν τόσο πριν όσο και μετά τον αγώνα, νιώθουν αδικημένοι επειδή αγωνίστηκαν Κυριακή και Τετάρτη και επέστρεψαν στην έδρα τους πριν από μόλις δύο 24ωρα κουρασμένοι, σε σχέση με τους πιο φρέσκους νησιώτες που μετά το ματς το Σάββατο στην Αλεξανδρούπολη με τον Εθνικό βρίσκονταν στον Έβρο και προετοιμάζονταν ξεκούραστοι για την αναμέτρηση.

Έτσι παρά την συμμετοχή του Κολομβιανού πασαδόρου Αμπουίλα στο αρχικό σχήμα των Εβριτών, μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο στην Κηφισιά, και το αρχικό προβάδισμα των «πράσινων του Έβρου» με 8-7, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν χάρη στο πολύ καλό σερβίς των Πάρις, Ντόκιτς να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 9-13. Στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι τα ακριτικά λάθη και με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα, έφτασαν από το 17-22 στην κατάκτηση του α σετ με 21-25 για το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Ορεστιάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Συριανοί με ανεβασμένο μπλοκ προηγήθηκαν με 8-6 και χάρις στα αβίαστα λάθη της Ορεστιάδας, που δεν εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις (άουτ επιθέσεις, αντένα κλπ), ανεβάζοντας την στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ σε 16-12. Από το 22-18 οι γηπεδούχοι με την επιστροφή του Μίλιτς στο παιχνίδι, που είχε δώσει νωρίτερα τη θέση του στον Πεντίδη, με ένα σερί μείωσε σε 23-21. Ο Νίκολιτς πέρασε στη θέση του Κάλντγουελ τον Λάππα για να βελτιώσει την υποδοχή των «Πειρατών» και να «σπάσει» το ρυθμό της Ορεστιάδας και έτσι οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων τους, με τον Ντόκιτς ζευγάρωσαν με 25-22 τα κερδισμένα τους σετ.

Στο τρίτο σετ, που ήταν και το πιο αμφίρροπο οι ομάδες πήγαιναν πόντο μεχρι το 11-11, αλλά εκεί ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς και λάθος του Βουκασίνοβιτς, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 13-11. Οι εβρίτες στη συνέχεια μείωσαν στον πόντο 14-13, υπό τις διαμαρτυρίες του Ντόκιτς που χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Δεληκωστίδη για μία επίθεση του Ριζόπουλου και με κόντρα επιθέσεις του Βουκασλινοβιτς, εβαλε μπροστά ξανά τους γηπεδούχους με 16-15. Οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι χέρι” στο σκορ και μέχρι το 18-18, αλλά το καλό σερβίς του Ντόκιτς, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων, που βρέθηκαν ξανά πίσω με 19-18. Η αμφίρροπη μάχη των ομάδων κράτησε μέχρι και το 21-21, με τους “πράσινους” αποφασισμένους να ξεφεύγουν με 23-21 και να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ όμως οι Συριανοί “χτίζοντας” μετά το 8-7 μία σημαντική διαφορά έφτασαν με δυνατο μπλοκ στο 16-10 και παρά τη μείωση της Ορεστιάδας σε 20-17 κατάφεραν τελικά με ενα ακόμη ξέσπασμα να φτάσουν με 25-19 στη νίκη 3-1 σετ και στο πολύτιμο τρίποντο, που τους εδραιώνει μία αγωνιστική πριν το τέλος στην 3η θέση, με τον 4ο ΠΑΟΚ να έχει δύσκολη αποστολή το προσεχές Σάββατο στου Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό και τους “Πειρατές” να έχουν το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία με τους Θεσσαλονικείς, υποδεχόμενοι τελευταία αγωνιστική και τον Ηρακλή. Η φωτογραφία από τον αγώνα προέρχεται από το radioevros.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 19-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Αμπουίλα 1 (1/5 επ), Μίλιτς 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Βουκασίνοβιτς 22 (20/40 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ – 50% άριστες), Ριζόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Καρντόσο 19 (19/46 επ) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ – 45% άριστες), Πεντίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 15 (14/29 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 32% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ, 80% υπ – 70% άριστες), Ντόκιτς 23 (20/43, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ – 52% άριστες), Ηλίας, Λάππας (100% υπ – 67% άριστες), Ανδρεάδης.