Τρίποντο ανατροπής, παραμονής και ίσως… Ευρώπης του Εθνικού επί του Φοίνικα Σύρου

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον βραζιλιάνο του Ιγκορ Γκουιλέν που σημείωσε 25 πόντους με 4 άσσους, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε ανατροπή από το 0-1 και το 18-20 του δεύτερου σετ και τελικά πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Πρόκειται για ένα τρίποντο που τερματίζει οριστικά κάθε συζήτηση για την υπόθεση παραμονή στη Volley League, του κλειδώνει θέση στην πρώτη οκτάδα και του αφήνει ορθάνοιχτο το πεδίο για να προλάβει να τρυπώσει ακόμα και στην εξάδα, ίσως και την πεντάδα, που ενδεχομένως θα του δώσει υπό προϋποθέσεις το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τέταρτη σερί χρονιά.

Αντίθετα, ο Φοίνικας από την πλευρά του, μετά την απώλεια του 2ου σετ κατέρρευσε σε όλους τους τομείς και δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον διαγώνιο του Εθνικού, που έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την ομάδα του Έβρου, αλλά και γενικά τη καλή τακτική των εβριτών. Οι συριανοί γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα με 3-1 σετ, έμειναν καθηλωμένοι στους 42 βαθμούς και εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει με τρίποντο τον Ηρακλή θα βρεθούν ισόβαθμοι με τον δικέφαλο στην 3η θέση αλλά ο Φοίνικας έχει το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή με τον Φοίνικα να πιέζει σερβίς και μπλοκ χτίζοντας προβάδισμα +4 από το 8-4. Στο 13-10 για τον Φοίνικα ο Ντόκιτς με τα σερβίς του έκανε σερί 4-0 για το 17-10 κι εκεί κρίθηκε το σετ με το «πειρατικό» να κάνει το 1-0 σετ.

Οπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ στη προσπάθεια τους να πάρουν τον έλεγχο. Ο Εθνικός ήταν μπροστά με ένα πόντο μέχρι το 14-13 αλλά τα σερβίς του Ντόκιτς έφεραν σερί 3-0 και έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά με 16-14. Οι συριανοί κράτησαν το +2 μέχρι το 20-18. Ο Φόγιερ μείωσε και πήγε στο σερβίς ο Γκουιλέν ο οποίος σημάδευε πότε τον Λάππα και πότε τον Παπαδόπουλο χαλώντας την υποδοχή τους, ενώ πήρε και τρεις άσσους διεύρυνε το σερί στο 6-0 κάνοντας το 24-20. Ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς και ο Μιγιαήλοβιτς τελείωσε το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Στη συνέχεια ο Εθνικός ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό του σε σερβίς, επίθεση αλλά και μπλοκ με τους Κιόση, Τουράνιανιν να κερδίζουν καθοριστικές μονομαχίες στο 3ο σετ. Ο Εθνικός με τα σερβις του Γκουιλέν ξεκίνησε με προβάδισμα 6-1 στο 3ο σετ και το διατήρησε μέχρι το τέλος. Εκνευρισμό είχαμε για τον Φοίνικα στο 4ο σετ με τον Νίκολιτς να χρεώνεται κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε υπόδειξη του επόπτη. Ο Εθνικός ξέφυγε από την αρχή με 8-4 και έφτασε άνετα στη νίκη.  Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 14 μπλοκ, 47 επιθέσεις και 41 λάθη αντιπάλων ενώ αυτοί του Φοίνικα από 8 άσσους, 4  μπλοκ, 36 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων. Διαιτητέςτης αναμέτρησης ήταν οι Γεωργιάδης και Ιωαννίδης.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-21, 25-16, 25-14) σε 96΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 7π. (5/13, 2 μπλοκ, 69%υπ., 54%αρ.), Τουράνιανιν 9 (3/7, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 13 (11/26, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 39%αρ.), Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/11, 2 μπλοκ), Γκουιλέν 25 (18/30, 3 μπλοκ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ. – 33%υπ., 33%αρ.), Τσέλιος, Στοϊλούδης.
ΦΟΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 4π. (2/6, 2 μπλοκ), Πάρις 3 (2/2, 1 άσσος), Κάλντγουελ 11 (9/22, 2 άσσοι, 57%υπ., 57%αρ.), Ντόκιτς 16 (12/33, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ανδρεάδης 2 (2/5), Παπαδόπουλος 8 (7/18, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 33%, 28%αρ.), Ηλίας, Φέργκουσον 3 (2/3, 1 μπλοκ), Λάππας.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ