LIVE από τη Μίκρα o «τελικός» για την παραμονή: Άρης Θεσσαλονίκης – Ασπίδα Ξάνθης 28-26 (Τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Άρη Θεσσαλονίκης και την Ασπίδα Ξάνθης για την τελευταία αγωνιστική της Α2 Ανδρών, με μονόπλευρο ενδιαφέρον για τους Θρακιώτες που θέλουν την νίκη για να εξασφαλίσουν την κατηγορία απέναντι σε ένα αδιάφορο αντίπαλο. Ο Κώστας Καραγιάννης βρίσκεται στην Μίκρα της Θεσσαλονίκης και μεταδίδει…

Καλησπέρα! Το ThrakiSportS κοντά σε όλα τα αθλήματα, σήμερα θα σας προσφέρει απευθείας κάλυψη και του αγώνα ανάμεσα στην Ασπίδα Ξάνθης και τον Άρη στην Θεσσαλονίκη, που ουσιαστικά έχει χαρακτήρα τελικού για την ομάδα της Ξάνθης αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία.

Ωρα 13:45 Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 16.00 το απόγευμα και οι δυο ομάδες προσέρχονται σε αυτόν έχοντας διαφορετικά κίνητρα.

Ωρα 13:58 Ο μεν Αρης υποβιβασμένος και αδιάφορος δεν δικαίωσε τις προσδοκίες και έδειξε το καλό του πρόσωπο μόνο στα τελευταία παιχνίδια, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης πραγματοπίησε μια σταθερή πορεία και με νίκη εξασφαλίζει και μαθηματικά την κατηγορία.

Ωρα 14:06  Στον πρώτο γύρο η Ασπίδα Ξάνθης στο «Φίλιππος Αμοιρίδης» νίκησε με 22-21 τον Άρη Θεσσαλονίκης σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση.

Ωρα 14:15  Πάντως αξίζει να αναφέρουμε ότι με βάση τα αποτελέσματα του Σαββάτου η ομάδα της Ξάνθης παίζει μόνο για την νίκη για εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α2 κατηγορία, αφού ο κυριότερος αντίπαλος τα Γιάννενα έχασαν από τον Δία Πολίχνης στην Θεσσαλονίκη.

Ωρα 14:27  Θυμίζουμε τα αποτελέσματα της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής: Ζαφειράκης Νάουσας- ΓΑΣ Κιλκίς 32-35, Δίας- ΑΟ Ιωαννίνων 32-29 και Αρίων Πτολεμαΐδας- Χιλιώτης Δράμα 20-40

Ωρα 14:40  Η τελική βαθμολογία, αλλά με την εκρεμότητα των αγώνων Άρης- Ασπίδα Ξάνθης και ΑΕΣΧ Πυλαίας- Πρωτέας Άρτας, έχει διαμορφωθεί ως εξής: Χιλιώτης Δράμα ’86 27, Α.Ε.Σ.Χ Πυλαίας, Πρωτέας Άρτας 24, Δίας Πολίχνης 22, Ζαφειράκης Νάουσας 20, Γ.Α.Σ. Κιλκίς 16, Α.Ο. Ιωαννίνων 13, Ασπίδα Ξάνθης 12, Άρης 8 και Αρίων Πτολεμαίδας 2

Ωρα 14:55  Απομένει περίπου μία ώρα για την έναρξη του αγώνα, που δεν αναμένεται να προσελκύσει το ενδιαφέρον του κόσμου. Άλλωστε οι φίλοι του Άρη περισσότερο ενδιαφέρονται σήμερα για το ματς στο ποδόσφαιρο με τον Νέστο Χρυσούπολης, που ξεκινά σε λίγο (ενημερωθείτε για την εξέλιξή του και γενικά για τα ματς της Γ’ Εθνικής με ένα κλικ ΕΔΩ)

Ωρα 15:02  Λιγότερο από μία ώρα απομένει πλέον για την έναρξη του μεγάλου παιχνιδιού, που υπενθυμίζουμε ότι έχει ενδιαφέρον μόνο για την Ασπίδα Ξάνθης.

Ωρα 15:09 Θυμίζουμε επίσης ότι αν παραμείνει η Ασπίδα στην Α2 Κατηγορία, έχει σοβαρές πιθανότητες τη νέα σεζόν να έχει ξανά αντίπαλο άλλη μια ομάδα από την θράκη, τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, αλλά αυτή τη φορά σε ανώτερη κατηγορία.

Ωρα 15:14  Χθες οι Κύκλωπες έκαναν ένα ακόμα βήμα για την άνοδο από την Β’ Εθνική και μάλιστα κάνοντας τζάμπα ταξίδι στο Κιλκίς, διαβάστε λεπτομέρειες με ένα κλίκ ΕΔΩ.

Ωρα 15:20  Αξίζει να θυμίσουμε ότι Άρης και Ασπίδα Ξάνθης είχαν αναμετρηθεί και πέρυσι στα μπαράζ ανόδου, αλλά τελικά ανέβηκαν και οι δύο στην Α2 Κατηγορία.

Ωρα 15:25  Ωστόσο ο Αρης επιστρέφει στην Β’Εθνική ενώ η ομάδα της Θράκης έχει βάσιμες ελπίδες για την παραμονή της.

Ωρα 15:31  Πλέον απομένει λιγότερο από μισή ώρα για την έναρξη του αγώνα…

Ωρα 16:00 Εναρξη του μεγάλου αγώνα για την Ασπίδα.

5′ Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο με τον Άρη μπροστα στο σκορ με 3-2

10′ Δέκα λεπτά αγώνα το σκορ 5-4 για τους “κίτρινους”.

15‘ Αγχωμένη αρκετά η Ασπίδα που κανει αρκετά λάθη και είναι πίσω στο σκορ με 6-5.

16′ Μετα το γκολ για τον Αρη ο προπονητής της Ασπίδας παίρνει ταιμ άουτ. Δυο γκολ το προβαδισμα των “κιτρίνων”.

18′ Ισοφαρίζει  η Ασπίδα 8-8 με δυο τερματα του Πιστολα.

20′ Μεγάλη μάχη και το σκορ ισόπαλο 10-10.

21′ Προβαδισμα στο σκορ για πρώτη φορα για την Ασπιδα με 10-11 με γκολ του Γκουντζούλα.

25′ Με δυο γκολ του Άρη το σκορ γίνεται 13-12 για τους γηπεδούχους που χωρίς αγχος παίζουν καλό παιχνίδι.

29′ Πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα για την Ασπίδα και το σκορ στο 15-13 για τον Άρη.

30′ Ημίχρονο στην Μίκρα. Κακή η Ασπίδα πρέπει να βελτιωθεί αρκετα αν δεν θέλει να ακολουθησει τον Αρη στην Β’ Εθνική. Γκολ στο τελευταιο δευτερόλεπτο του πρώτου μέρους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου Αρης-Ασπίδα Ξάνθης 16-13

Ωρα 16:46 Έναρξη του δεύτερου μέρους με την ελπίδα η Ασπίδα να δείξει διαφορετικό προσωπο

31′ Τραυματισμός Πατσιαβά διακοπή στο παιχνίδι.

33′ Δύσκολα τα πράγματα για την Ασπίδα 18-14. Η μεγαλύτερη διαφορά για τον Άρη. Πολλά λάθη στην επίθεση για τους νευρικούς Ξανθιώτες.

35′ Δεν μπορεί να σκοράρει η Ασπίδα παραμένει το 18-14

37′ Σερί για τον Αρη η Ασπίδα δεν μπορεί να αντισταθεί και το σκορ στο -7 και 21-14.

38′ Επιτέλους γκολ για την Ασπίδα και 21-15

40′ Συμπληρώθηκε το πρωτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μερος και το σκορ είναι 22-16.

43′ Γκολ ανασα από τον Καζαντζίδη που μειώνει σε 23-18

44′ Νεο γκολ από τον Πατσιαβα και 23-19.

45′ Από ενα γκολ για τις δυο ομάδες και 24-20. Δείχνει μεγαλύτερο πάθος στο τελευταίο διάστημα η Ασπίδα.

48′ Γκολ ο Ναθαναηλίδης και μειώνει στα δυο τέρματα τη διαφορα 25-23 η Ασπίδα.

50′ Μπαίνουμε στο καθοριστικό τελευταιο δεκάλεπτο της σεζόν και το σκορ στο 25-23

55′ Ενα πεντάλεπτο ακόμα δύσκολα ωστόσο τα πράγματα με το σκορ στο 26-23

57′ Γκολ μαχαιριά του Τσαγκαράκη από σουτ πολύ μακρια και το σκορ 27-23 για τον Άρη.

58′ Αποβολή του προπονητή της Ασπίδας Βαφειάδη από τους διαιτητές για διαμαρτυρίες. Έρχεται και η αστυνομία να τον βγαλει από το γήπεδο.

59‘ Μειωνει 28-26 αλλα δυσκολα να αλλαξει κατι για την Ασπίδα.

60′ Λήξη αγώνα. Δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη η Ασπίδα θα επιστρέψει μαζί με τον Άρη στην Β’ Εθνική. Τελικό αποτέλεσμα Αρης-Ασπίδα Ξάνθης 28-26