Volley League: Έσπασε το αρνητικό σερί ο Εθνικός νικώντας στην Πελοπόννησο τον Παμβοχαϊκό

Στις νίκες επέστρεψε μετά από τέσσερις σερί ήττες για το πρωτάθλημα και επτά αγώνες συνολικά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Βραχάτι επικρατώντας στο ται μπρέικ με 3-2 του Παμβουχαικού και τρεις στροφές πριν το τέλος, αφού ξέμπλεξε από τις περιπέτειες των πλέι άουτ παρά το δύσκολο πρόγραμμα δείχνει να κοιτά εξάδα.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με 24 πόντους πλησίασε στους δυο τον έκτο Παμβοχαικό, αν και ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα με τον Φοίνικα Σύρου (εντός), με Παναθηναϊκό (εκτός) και ΑΟ Ορεστιάδας (εντός).

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες όπως διαβάζουμε στο volleyplanet, προσπάθησαν να πιέσουν τις αντίπαλες υποδοχές και έπειτα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι ο σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Κηφισιά, Εθνικός προηγήθηκε με 8-7 και 16-13. Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε με ένα μικρό σερί να μειώσει 22-19, αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε το ‘α σετ 25-21 με επίθεση α χρόνου του Τουράνγιανιν.

Μάχη έγινε και στο ξεκίνημα του β’ σετ μέχρι το 6-5 του Παμβοχαϊκού, μέχρι που τρία σερί βραζιλιάνικα λάθη των Κάιο Ροντριγκο έφεραν προηγούμενο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 8-6. Κάπου εκεί όμως ο Ροντρίγκο, θυμήθηκε τον καλό του εαυτό του και με τις φαρμακερές του επιθέσεις αλλά και την συνεισφορά του Βαν Ντόορν στο σκοράρισμα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 16-14, που εκμεταλλεύόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους, αλλά και τον επιθετικό οίστρο του Ροντρίγκο ιοσφάρισαν σε 1-1.

Με καλή ψυχολογία, ανεβασμένο μπλοκ αλλά και αλλεπάλληλα λάθη των ακριτών ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε με 11-4 με τον Σάκη Μουστακίδη, στην προσπάθειά του να ανακατέψει την τράπουλα να ρίχνει στη μάχη τους Βλαχόπουλο, Κ. Δαλακούρα αντί Κασαμπλαή, Φόγιερ αντίστοιχα. Κίνηση που προς στιγμήν φάνηκε να αποδίδει, αφού ο Εθνικό μείωσε σε 16-11. Η αντεπίθεση όμως της ομάδας του Έβρου δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα ο Πμαβοχαϊκός με καλό μπλοκ και νέο μπαράζ λαθών των φιλοξενούμενων να ζευγαρώσει με 25-18 τα κερδισμένα σετ, 2-1.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι με τον Βαν Ντοορν να σκεπάζει το φιλέ προηγήθηκαν 8-5, όμως οι ακρίτες με καλή επίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11 και από λάθη των γηπεδούχων, έπειτα από αμφίρροπο παιχνίδι να πάρουν βραχεία κεφαλή με 16-15. Οι καλές άμυνες του Παμβοχαϊκού σε συνδυασμό με την αφύπνιση Κάιο , έφεραν την ομάδα του Δεληκώστα και πάλι μπροστά με 17-16.

Στην επίθεση του Ροντρίγκο στο 19-19 ο Μυλωνάκης αρχικά έδειξε άουτ, όμως υπό τις διμαρτυρίες όλου του γηπέδου στη συνέχεια συμβουλευόμενος τον επόπτη του έδειξε «μέσα» και έτσι με έναν άσο του Δημητριάδη ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 21-19, αλλά ο Εθνικός από το καλό σερβίς του Γκιλίν πέρασε με φοβερό μπλοκ του Μιγιαϊλοβιτς μπροστά 24-23 και ο Τουράνγιανιν με επίθεση α χρόνου έστειλε με 25-23 το ματς σε πέμπτο σετ, 2-2.

Τελικά όμως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης στο 5ο σετ ήταν αυτή που από το καλό σερβίς του Γκιλίν προηγήθηκε με 8-6 και παρά την μείωση του σκορ σε 11-10 πήρε τελικά τη νίκη με 15-11 και επέστρεψε στις νίκες.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-19, 25-19, 23-25, 10-15) σε 112΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόενβελντ 12 (10/23 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 42% άριστες), Βαν Ντορν 13 (8/10 επ, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 25 (22/44 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ – 26% άριστες), Πελεκούδας 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάιο 16 (15/32 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ – 42% άριστες), Παναγιωταράς.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ – 21% άριστες), Τουράνιανιν 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (15/31 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ – 26% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γκιουλέν 16 (13/35 επ, 3 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 48% υπ – 21% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/4 επ, 25% υπ – 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Στοϊλούδης 1 (μπλοκ).