Επική ανατροπή και νίκη της Ορεστιάδας επί της Λαμίας από 2-0 σετ και 8-1 στο τάι μπρέικ!!!

Μετά από 130 λεπτά εξαντλητικού αγώνα η Ορεστιάδα έκανε μεγάλη ανατροπή στο «Χαλκιοπούλειο» απέναντι στον ουραγό Γ.Σ.Λαμία και με νίκη 3-2 πατάει ακόμα πιο γερά στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κρυφοκοιτώντας και την επτάδα.

Η Λαμία ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε 2-0 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το τρίποντο. Κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό που την ανέβασε συνολικά στους 9, αλλά είναι πολύ λίγοι και δυσκολεύει ακόμα περισσότερο η προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, μία για την κάθε ομάδα, ενώ στο τάι μπρέικ η Ορεστιάδα βρέθηκε να χάνει 7-1 (!!!) αλλά έκανε ανατροπή με αποτελεσματικό μπλοκ που της απέφερε 19 πόντους.

Μάλιστα από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της Ορεστιάδας ήταν δύο παίκτες που ήρθαν στον ομάδα του Έβρου από την Λαμία: ο Χήρας, που αγωνίστηκε πέρυσι εκεί και ο Ριζόπουλος, που ήταν στη Λαμία τη σεζόν 2013-14.

Η Λαμία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα, με ρυθμό στο σερβίς και στο μπλοκ και έχοντας πάντα το προβάδισμα πήρε τα δύο πρώτα σετ. Η Ορεστιάδα μπήκε στον αγώνα από το 3ο σετ με αλλαγή τακτικής στο σερβίς εκμεταλεύτηκε την καθίζηση των γηπεδούχων και προηγήθηκε 17-11.

Η Λαμία παρόλα αυτά μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 23-23. Έγινε μάχη πόντο πόντο και με πόντους από τον Αμπουίλα και μπλοκ του Χήρα έγινε το 30-28. Μετά η Λαμία πήρε εύκολα και το τέταρτο σετ και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Λαμία προηγήθηκε 7-1, αλλά και πάλι η Ορεστιάδα έφερε τα πάνω κάτω. Ισοφάρισε 8-8 και δύο μπλοκ πάνω στον Χένσι πήρε και τη νίκη. Συνολικά οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 13 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Ονόπας

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 28-30, 13-25, 13-15) σε 130΄

ΛΑΜΙΑ (Νταγκίεφ): Χένσι 5π. (3/7 επ, 2 μπλοκ, 100% υπ – 67% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ), Αραούγιο 24 (22/42 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ – 14% άριστες), Παπαθωμόπουλος 5 (5/7 επ), Χάκγουορθ 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ), Μαδούρας 14 (7/11 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 47% υπ – 29% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 19 (14/33 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ – 36% άριστες)
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Αμπουίλα 8 (2/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χήρας 8 (2/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μίλιτς 10 (4/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 23 (19/37 επ, 4 μπλοκ, 58% υπ – 36% άριστες), Ριζόπουλος 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 33% άριστες), Καρντόσο 20 (19/41 επ, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ – 31% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου 1 (μπλοκ), Πεντίδης 3 (3/3 επ).