Volley League: Επικράτησε της Λαμίας και ανεβαίνει ακόμα περισσότερο ο Εθνικός (+photos)

Με όπλο το σερβίς που του απέφερε 11 άσσους, τον Βραζιλιάνο Ιγκόρ Γκιουλέν να ανεβάζει ρυθμούς, τον Κώστα Δαλακούρα να είναι βασικός ακραίος στη θέση του Φόγιερ που είχε υψηλό πυρετό και τον Μιγιαήλοβιτς κορυφαίο όλων, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 τη Λαμία σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον έναν πολύτιμο βαθμό καθώς δεν αξιοποίησε το προβάδισμα που είχε καθ΄όλη τη διάρκεια του τέταρτου σετ. Ετσι, με τη νίκη αυτή οι Εβρίτες έπιασαν τους 20 βαθμούς, κλείδωσαν την 7η θέση, ξεφεύγοντας παράλληλα από τις ομάδες που κινδυνεύουν. Αντίθετα, η Λαμία έμεινε στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς.

Οι Θρακιώτες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, καταφέρνοντας να επικρατήσουν στο πρώτο σετ της Λαμίας 25-21 με κορυφαίους τους Μιγιαήλοβιτς και Ιγκόρ Γκιουλέν σε επίθεση και σερβίς. Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επέβαλαν το ρυθμό τους και δίκαια επικράτησαν με 25-11. Στο τρίτο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε και 17-14 αλλά η Λαμία με καλό μπλοκ – άμυνα κατάφερε να πάρει καθοριστικούς πόντους και να κάνει την ανατροπή, 23-25, για το 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ που ήταν πραγματικά συγκλονιστικό. Ο Εθνικός είχε προηγηθεί με 15-11 και έδειχνε πως θα πήγαινε σε εύκολη επικράτηση. Η Λαμία με εντυπωσιακό τον Χένσι στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά 19-15. Ο Εθνικός απάντησε με δικό του σερί 5-0 και πέρασε πάλι μπροστά με 20-19 και στο φινάλε μετά από δύο φάσεις διαρκείας η ομάδα του Σάκη Μουστακίδης έκανε το 25-23, με τους φιλοξενούμενους να αποχωρούν πάντως με παράπονα από τη διαιτησία.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-11, 23-25, 25-23) σε 102΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/11 επ, 62% υπ – 48% άριστες), Τουράνιανιν 11 (9/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 24 (19/37 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 84% υπ – 53% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουλιέν 20 (15/32 επ, 15/32 επ, 5 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 67% υπ – 48% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (άσσος)

Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 11 (9/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ – 50% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2 άσσοι), Αραούγιο 4 (4/8 επ, 47% υπ – 24% άριστες), Παπαθωμόπουλος 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Χάκγουορθ 12 (9/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 31% υπ – 17% άριστες), Καραγάτσος, Καρβούνης, Καπίρης 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 44% άριστες)