Με «ροπαλιές» Φόγιερ ο Εθνικός υπέταξε και τον Ηρακλή και πάει με αέρα… αήττητου στην Σερβία

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη μετά την Ορεστιάδα και Άρη και την έβδομη συνολικά του στο πρωτάθλημα (δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας παλι σε τάι μπρέικ) σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης συνεχίζοντας το αήττητο του εντός του 2016 και επικρατώντας μετά από συναρπαστικό και επεισοδιακό παιχνίδι 3-2 του Ηρακλή.

Πάει έτσι με άλλον αέρα στην Σερβία, όπου την Τρίτη δίνει το πρώτο παιχνίδι για την φάση των 16 του Τσάλεντζ Καπ με αντίπαλο την Σπαρτακ Λιγκ. Ουσιαστικά εκεί θα αγωνιστεί αήττητος επί έναν μήνα, αφού ακριβώς 30 ημέρες πριν από αυτό το ευρωπαϊκό του ματς θα συμπληρώνονται από την τελευταία του ήττα, από τον Παναθηναϊκό στην Αλεξανδρούπολη.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη είχε σε μεγάλη μέρα τον νέο γερμανό ακραίο της Φόγιερ που σημείωσε 18 πόντους, ενώ πολύ καλά πήγε και ο Μιγιαήλοβιτς που έχει αφήσει πίσω τον τραυματισμό του και πήρε 21 πόντους, ιδίως στα δύο πρώτα σετ, ενώ και με τον Τουράνιανιν από το κέντρο κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Μίκρα επί του Ηρακλή. Έφτασε έτσι τους 17 βαθμούς παραμένοντας στην έβδομη θέση και δημιουργώντας μικρή διαφορά ασφαλείας από τις ομάδες που ακολουθούν.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 15-12 αλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 15-15. Οι δύο ομάδες πόντο πόντο έφτασαν στο 22-22 κι εκεί οι εβρίτες έκαναν σερί 3-0 με λάθος των γηπεδούχων και επίθεση του Φόγιερ, ενώ το σετ τελείωσε με μπλοκ άουτ ο Τουράνιανιν.

Ο Ηρακλής μπήκε καλά στο 2ο σετ και με τον Πίτζα προηγήθηκε 9-7. Τα σερβίς του Τσέλιου που μπήκε αλλαγή έβαλαν τον Εθνικό οδηγό 12-11 και με νέο σερί 3-0 οι θρακιώτες έκαναν το 16-13. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε έως το τέλος με τον Τουράνιανιν να σκεπάζει το φιλέ για λογαριασμό του Εθνικού.

Ο «γηραιός» μπήκε με πιο δυνατό σερβίς στο 3ο σετ και πήρε από την αρχή διαφορά με 4-0. Ο Εθνικός χαλάρωσε στην ανάπτυξη και ο Στίγγας άρχισε να μαζεύει πόντους από μπλοκ κάνοντας το 20-13. Ο Εθνικός μείωσε πάλι με τον Τσέλιο αλλά Παλέντζας και Γάτσης έδωσαν το σετ με 25-17 στον Ηρακλή.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού ήταν αποφασισμένη για να πάρει πόντο  από τον αγώνα και το απέδειξε στο 4ο σετ όπου μπήκε και πάλι δυνατά. Ο Εθνικός προηγήθηκε 5-4 αλλά με δύο μικρά σερί ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-7 και 13-9. Ο Εθνικός με σερί 3-0 μείωσε σε 13-12, ακολούθησαν μεγάλες μάχες και οι Εβρίτες προσπέρασαν με 22-21 και 22-23, αλλά με δύο φάσεις του Πέντσεφ ο Ηρακλής ανέτρεψε την κατάσταση και έστειλε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο ται μρεικ και με δυνατο μπλοκ και με σερί στο σερβίς έκανε το 7-0 κρίνοντας ουσιαστικά και τον αγώνα. Από τον Εθνικό ξεχώρισε όπως προαναφέραμε ο Φόγιερ αλλά και οι Μιγιαήλοβιτς και Τουρανιανιν, αλλά και οι Ιλιτς και Τσέλιος που βοήθησαν στα τελευταία σετ, ενώ ο βραζιλιάνος Γκουλιέν έδειξε ακόμα ανέτοιμος.

Πλέον ο Εθνικός στρέφει την προσοχή του στο ευρωπαϊκό ματς με την Σπαρτακ Λιγκ την Τρίτη στην Σερβία, ενώ την άλλη εβδομάδα υποδέχεται την Λαμία και με νίκη λογικά θα καθαρίσει από νωρίς οποιεσδήποτε κακές σκέψεις για μπλεξίματα και περιπέτειες.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 21-25, 25-17, 25-23, 7-15) σε 107΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ορφανός): Παλέντζας 21 (19/33 επ, 2 μπλοκ), Στεφανίδης 3 (3/13 επ, 62% υπ – 33% άριστες), Στίγγας 10 (5/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 8 (2/4 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πίτζα 6 (5/23 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ – 23% άριστες), Γάτσης 11 (8/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 18 (15/29 επ, 3 μπλοκ, 65% υπ – 23% άριστες), Τουράγιανιν 16 (10/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (14/36 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 79% υπ – 42% άριστες), Κασαμπαλής 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Κιόσης, Γκουλιέν 4 (4/14) / Δαρίδης (λ, 71% υπ – 38% άριστες), Δαλακούρας Κ., Ίλιτς 9 (8/13 επ, 1 άσσος), Τσέλιος 4 (1/2 επ, 3 άσσοι), Βλαχόπουλος 1 (1 μπλοκ).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ