Α2 Ανδρών: Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στην Πολίχνη η Ασπίδα Ξάνθης

Την ήττα γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης στην Πολίχνη απο τον τοπικό Δία με 28-21, στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών Χάντμπολ.

Η ομάδα της Ξάνθης πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς άργησε να μπει στο κλίμα του αγώνα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που είναι απο τις ομάδες που διεκδικούν την άνοδο στην Α1 με εξαιρετική πορεία μέχρι τώρα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι απο το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο πήραν διαφορά 4 γκολ την οποία και αύξαναν όσο περνούσε η ώρα, φτάνοντας με το τέλος του πρώτου μέρους να είναι μπροστά στο σκορ με 7 τέρματα και 15-8. Στο δεύτερο μέρος  οι παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 6-10 να μειώσουν την διαφορά στα πρώτα 15′ λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι μόνο να μην απειληθούν απο τους Ξανθιώτες αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο να ξανά ανεβάσουν την διαφορά στα 7 τέρματα, και το τελικό 28-21.

Πλέον στην Ασπίδα στρέφουν την προσοχή τους στα δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια που έρχονται, με τον Άρη για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου και με την Πυλαία για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου, με τα οποία θα κλείσει το 2015.

Πεντάλεπτα: 5-1, 7-4, 11-5, 13-6,14-7, 15-8(Ημίχρονο), 16-12, 17-15, 21-18, 24-20, 24-21, 28-21(Τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Θ. Βαφειάδης): Καίκης(τ.), Βάκκας 3, Γκουντούλας 1, Ναθαναηλίδης 2, Βαρδάκας 1, Καζαντζίδης 5, Μπέλλιας, Παπαϊωάννου, Τσεσμετζής, Πατσιαβάς, Τζίνεβης 3,  Νικάκης 1, Κόλλιας , Πιστόλας 5, Ξενοπανάγος(τ), Μισαηλίδης