Τσάμπιονς Λιγκ: Τρία γκολ σε δέκα λεπτά στη Ρεάλ ο μπαμπάς Λουτσέσκου, ήττα για Γαλατά στην… «μετα-Χαμζάογλου» εποχή

Φυσιολογική ήττα μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 4-3 από την Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε η Σαχτάρ Ντόνετσκ του (μπαμπά) Λουτσέσκου, που πάντως εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στο Europa League ως τρίτη του ομίλου.

Η «Βασίλισσα» δεν είχε δεχθεί γκολ έως τώρα στη διοργάνωση και κράτησε την εστία της ανέπαφη για 78΄ λεπτά και στο Λβιβ, όταν το σκορ ήταν στο 0-4. Δέχθηκε όμως τρία τέρματα μέσα σε ένα δεκάλεπτο μπλάκ-άουτ, χωρίς όμως η Σαχτάρ να προλαβαίνει να ολοκληρώσει την ανατροπή και να κλέψει έστω έναν βαθμό.

Ετσι η ρεάλ προκρίνεται ως πρώτη από τον πρώτο όμιλο, ενώ την δεύτερη θέση εξασφάλισε η Παρί Σεν Ζερμέν,  η οποία συνέτριψε 5-0 τους πρωταθλητές Σουηδίας της Μάλμε, με τον Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς να πετυχαίνει ένα γκολ, λίγες ώρες αφότου παρέλαβε το χρυσό κλειδί της πόλης!

Ο σουηδός γνώρισε την αποθέωση, καθώς επέστρεψε στο Μάλμε 14 χρόνια μετά την έναρξη του μεγάλου ταξιδιού του, που είχε ως σταθμούς μερικές από τις κορυφαίες ομάδες του πλανήτη.

Με ήττα συνοδεύθηκε το πρώτο παιχνίδι της Γαλατασαράι στην μετά Χαμζάογλου εποχή. Ο κομοτηναίος προπονητής απολύθηκε την περασμένη εβδομάδα, στην άκρη του πάγκου της τουρκικής ομάδας κάθισε ο μεγάλος Ταφαρέλ αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Ατλέτικο Μαδρίτης να την κερδίσει με 2-0. Από τον 3ο όμιλο έκλεισε θέση στους 16 και η Μπενφίκα.

Η Γιουβέντους νίκησε 1-0 τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά προκρίθηκαν αμφότερες αφού την ίδια στιγμή η Γκλάντμπαχ διέσυρε 4-2 τη Σεβίλη. Μολονότι η κατάσταση ξεκαθάρισε σε τρεις ομίλους, σε έναν (2ος) εξακολουθεί να γίνεται ο… κακός χαμός. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στο 0-0 εναντίον της Αϊντχόφεν και μπήκε σε… μπελάδες, αφού για να προκριθεί πιθανότατα θα χρειαστεί να νικήσει τη Βόλφσμπουργκ (2-0 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας) στη Γερμανία, την τελευταία αγωνιστική (8/12). Στο παιχνίδι παραμένει και μάλιστα δυναμικά η Αϊντχόφεν, που υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με νίκη προκρίνεται σίγουρα.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής στους τέσσερις πρώτους ομίλους του Τσαμπιονς Λιγκ:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάλμε – Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (3΄ Ραμπιό, 14΄,68΄ Ντι Μαρία, 50΄ Ιμπραϊμοβιτς, 82΄ Λούκας Μόουρα)
Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρεάλ Μαδρίτης 3-4 (78΄πεν.,88΄ Αλεξ Τεϊσέιρα, 83΄ Ντεντίνιο – 18΄,70΄ Ρονάλντο, 50΄ Μόντριτς, 52΄ Καρβαχάλ)