Β’ Εθνική: Εκτός έδρας ισοπαλία για τους Κύκλωπες μέσα στην Σταυρούπολη

Έχοντας εξασφαλίσει τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει στην Αλεξανδρούπολη από την Σταυρούπολη της Θεσσαλονίκης η αποστολή των Κυκλώπων.

Η ομάδα του Έβρου αναδείχθηκε ισόπαλη 28-28 με τον τοπικό Απόλλωνα Σταυρούπολης μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που διεξήχθη αργά το βράδυ του Σαββάτου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Η ομάδα του Ηλία Τάρε ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 0-4 στο πρώτο πεντάλεπτο και να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα σ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ωστόσο με ένα 4-0 σερί, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20 στο 40′ και πήραν προβάδισμα πέντε λεπτά μετά.

Αν και βρεθηκαν πίσω στο σκορ με τρία γκολ δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι Κύκλωπες διατήρησαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν με ένα σερί 3-0. Από εκεί και πέρα τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν συναρπαστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται εν τέλει ισόπαλες με 28-28.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ. Θεοδοσίου και Σαμαράς. Την επόμενη αγωνιστική oι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης θα φιλοξενήσουν τον Απόλλωνα Αξιούπολης, ο οποίος κέρδισε χθες τη Νέα Ελβετία με 20-19. Ο Απόλλων Σταυρούπολης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τους Ποντίους Κιλκίς.

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 3-5, 6-8, 8-11, 10-15, 13-16 (ημίχρονο), 16-20, 20-20, 23-21, 25-22, 25-25, 28-28 (τελικό σκορ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Σαρόγλου, Παππάς, Αραμπατζής 5, Στασινόπουλος, Σιακής, Μεταλλίδης 6, Τσακίρης, Κωνσταντινίδης 4, Παναγιώτου 5, Τσίτσης 3, Γιαννακόπουλος 5, Φωτιάδης, Σαββίδης, Καλοκίδης, Σαχμπάρ
ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Μπασδάνης Κ., Κρεωνάς 3, Λαιλαισίδης 8, Νικόπουλος, Θεοδώρου 2, Τάρες, Καραβασίλης Δ., Λιόντος, Χαραλαμπίδης 2, Καραβασίλης Χ., Κωστόπουλος 6, Σέλκος 2, Ρουμελιώτης 3, Ξηρόπουλος, Κωστόπουλος