Volley League: Απογοήτευση για τις ομάδες του Έβρου! Ήττες Εθνικού από Ολυμπιακό και Ορεστιάδας στο Βραχάτι

Δεν ήταν καλή η τέταρτη αγωνιστική για τις ομάδες του Έβρου. Ο Ολυμπιακός  επικράτησε του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 3-0 σετ, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League, ενώ λίγο αργότερα η Ορεστιάδα ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στο Βραχάτι από τον Παμβοχαϊκό.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, ξεκινώντας από το ματς της Αλεξανδρούπολγς. Το πρώτο σετ ανήκε στους φιλοξενούμενους ειδικότερα μετά τα μέσα του σετ (13-16), όπου οι ερυθρόλευκοι αύξησαν τη διαφορά με όπλο το μπλοκ, αλλά και εξαιτίας των πολλών λαθών από τους παίκτες των Εβριτών, κάτι που έφερε το σετ στον Ολυμπιακό με 18-25.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική καθώς στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι σχεδόν καθ’όλη τη διάρκεια του σετ (18-18 και 23-23). Όμως οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία κερδίζοντας το τελικά με 23-25, έχοντας σωστά τελειώματα στις επιθέσεις και πολύ καλή λειτουργία στην υποδοχή.

Ο Εθνικός προσπάθησε στην αρχή του τρίτου σετ, βρέθηκε μπροστά με 8-6, όμως έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση, προηγήθηκαν με 12-16, παίρνοντας μία μεγάλη νίκη με το σετ να ολοκληρώνεται στο 20-25. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σπίνου, Τσουκ και Έγκλεσκανς, ενώ για τους Θρακιώτες ξεχώρισαν οι Σούλιαγιτς και Ανέστης Δαλακούρας.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 10 μπλοκ, 36 επιθέσεις και 16 λάθη αντιπάλων, ενώ δεν σημειώθηκε κανένας άσσος. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός είχε έξι, ενώ πήρε ακόμα 7 πόντους από μπλοκ, 43 από επιθέσεις και 25 από λάθη παικτών του Εθνικού.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 23-25, 20-25) σε 80 λεπτά.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κ. Δαλακούρας 4π. (2/8, 2 μπλοκ, 66% υπ.), Σούλιαγιτς 14 (11/26, 3 μπλοκ), Τουράνιανιν 7 (4/5, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (2/3), Κιόσης (4/9, 1 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 12 (11/20, 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ. – 59%, 47% άριστες) /Βλαχόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 3 (2/3, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/2, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 14 (12/25, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 7 (6/13, 1 άσσος), Τσουκ 14 (11/23, 3μπλοκ), Σπίνου 14 (9/12, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ταμπουρατζής (λ. – 70%, 50% άριστες) / Γαλλιώτος, Σφενδυλάκης, Σακόγλου 2 (2/2).

Στο Βραχάτι, με τον Βραζιλιάνο Ροντρίγκο σε μεγάλα κέφια ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Ορεστιάδα και πήρε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα αλλά το πρώτο τρίποντο. Παράλληλα διατήρησε το αήττητο στην Βόχα. Αντίθετα, η Ορεστιάδα ήταν μακριά από τον καλό εαυτό της, από το 2ο σετ έγινε και αλλαγή ο Αμπουίλα και γνώρισε την τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες κάνοντας πολύ δύσκολη την βαθμολογική της θέση.

Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 5 άσσοι, 8 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Α.Ο.Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 27 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-19, 25-16) σε 69 λεπτά

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 2π. (2 μπλοκ), Γκρόενεβελντ 5 (4/8, 1 άσσος, 78% υπ., 67% άριστες), Βαντόρν 12 (8/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο 15 (11/15, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 30% υπ., 30% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/6, 1 μπλοκ), Κάιο 13 (12/22, 1 άσσος), Εφραιμίδης (λ. – 61% υπ., 43% υπ.) / Γεωργίου, Παναγιωτάρας.
ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ίσακσον): Χήρας 2π. (2/2), Αμπουίλα 2 (2/2), Γκούσταφσον 10 (8/14, 2 άσσοι), Μιλιτς 7 (5/10, 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 7 (6/16, 1 άσσος, 42% υπ., 25% άριστες), Ριζόπουλος 5 (4/11, 1 μπλοκ, 56% υπ., 44% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ.- 51%υπ., 22% άριστες) / Πεντίδης, Σκαρλατίδης.