Κέρδισε στη Λαμία ο Εθνικός,σπάζοντας και την αρνητική παράδοση…

Το δυνατό ξεκίνημα της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο δεν είχε διάρκεια και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πρώτο σκόρερ τον Σούλιαγιτς νίκησε με 3-1 σετ σημειώνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Volley League. Η ομάδα του Έβρου έσπασε την αρνητική παράδοση των τελευταίων ετών που είχε στην Φθιώτιδα και πήρε το δεύτερο τρίποντο μετά το 3-0 επί του Ηρακλή στην πρεμιέρα. Αντίθετα, η Λαμία γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.
Η Λαμία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα, είχε καλή τακτική αλλά σταδιακά έχανε δυνάμεις και από το 3ο σετ παραδόθηκε στον Εθνικό. Οι Εβρίτες μετά το αρχικό σοκ βρήκαν τα πατήματα τους, σταθεροποίησαν την υποδοχή τους παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Απώλεια για την Λαμία η απουσία του βραζιλιάνου Αραούγιο ο οποίος έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα στην προπόνηση της Παρασκευής και τη θέση του πήρε ο Καπίρης που ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.
Τα σετ: 1-3 (25-18, 19-25, 15-25, 18-25)

Λαμία (Κατσιγιάννης): Λέσκε 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ), Χέντσι 11 (9/25 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ – 29% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/2 επ), Καπίρης 19 (16/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ -45% άριστες), Χάκγουορθ 13 (10/26 επ, 3 άσσοι), Μαδούρας 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 63% υπ – 43% άριστες), Καραγάτσος, Δημητριάδης, Παπαθωμόπουλος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 51% υπ – 37% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (17/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τουρανιάνιν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 9 (4/5 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 14 (13/25 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ -31% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ – 27% άριστες), Δημητριάδης, Βλαχόπουλος