Γ’ Εθνική : Όσα έγιναν στον αγώνα της ΑΕ Κομοτηνής στα Γαλάτιστα Χαλκιδικής

Σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής στην Χαλκιδική επικρατώντας σχετικά εύκολα της τοπικής ομάδας από τα Γαλάτιστα με 73-79.

Η ομάδα της Κομοτηνης δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι χανοντας με οκτώ πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια παίζοντας καλή άμυνα και δεχόμενη μόνο 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο εκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη.

Στη συνέχεια παίζοντας όμορφο μπάσκετ και ακολουθώντας τις οδηγίες του Θέμη Κουκοβίνου έφτασαν την διαφορά στο 61-75 στο 37′ και πήραν τελικά τη νίκη με 73-79 χαλαρώνοντας λιγάκι στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 26-18, 35-37 (ημίχρονο), 50-57, 73-79 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Εκιζόγλου

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ (Καραμουσαλίδης): Ρίζος, Κουλαξής 8, Γρηγορίου 7 (1), Ματσούκης 2, Δάγκας 2, Γιαχανατζής 11, Ακριτίδης 13 (3), Καρανώτας 20 (2), Σαρχώσης, Τσακίρης, Πέτρουλας 2, Καραισκος 8 (1).
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 10, Χονδρόπουλος 18 (4), Κουτσοβασίλης 15 (4), Γεροντίτης 6, Σιμάκης 12 (1), Τελούδης 10 (1), Καναράς, Βάκρινος, Θεοδωρίδης 2, Χατζηπαυλίδης 6 (2), Καπαρινός.