Τσάμπιονς Λιγκ: Ήττα – σοκ του (μπαμπά) Λουτσέσκου, μπήκε στο κόλπο ξανά η Γαλατά του Χαμζάογλου

Από μία νίκη και μία ήττα σημαδεύθηκαν τα παιχνίδια της Τετάρτης του Τσάμπιονς Λιγκ για τους προπονητές που έχουν σχέση με την Θράκη. Είχαμε σπουδαία νίκη για τη Γαλατασαράι του Χαμχά Χαμζάογλου, δέκα μέρες μετά το φιλικό με τον Πανθρακικό, αφού που επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Μπενφίκα και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Αντιθέτως, εξανεμίστηκαν οι όποιες ελπίδες πρόκρισης για την Σαχτάρ του Μιρτσέλα Λουτσέσκου, πατέρα του προπονητή της Ξάνθης Ραζβάν, μετά την ήττα σοκ από την Μάλμε με τον… συνήθη ύποπτο, Μάρκους Ρόζενμπεργκ.  Στο άλλο ματς του 3ου ομίλου θέαμα και πάθος υπήρχε, αλλά έλειψε το γκολ από την αναμέτρηση Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεαλ Μαδρίτης, αποτέλεσμα βολικό και για τις δύο ομάδες, που βρίσκονται μαζί στην κορυφή και ουσιαστικά εξασφάλισαν την πρόκριση, μετά την ήττα της Σαχτά στη Σουηδία.

Η Μάντσεστερ Σίτι λυτρώθηκε ξανά στο τέλος και με «χρυσό» σκόρερ τον Κέβιν ντε Μπράιν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε τη Σεβίλη στο «Ετιχαντ». Ξανά με 2-1, ξανά με ανατροπή, ξανά στο τελευταίο λεπτό, όπως ακριβώς πριν από 20 ημέρες στο Μενχενγκλάντμπαχ. Ηταν η πρώτη φορά που η Σεβίλη γνωρίζει την ήττα σε αγώνα του Champions League, ενώ προηγήθηκε. Τέλος, ο Αντονί Μαρσιάλ ήταν πρωταγωνιστής στο ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1. Αρχικά «χάρισε» ένα ανόητο πέναλτι χάρη στο οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (απέκρουσε ο Ντε Χέα, αλλά σκόραρε ο Ντουμπιά στην επαναφορά), αλλά στη συνέχεια ισοφάρισε με έξοχη κεφαλιά-ψαράκι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερε  στην 3η αγωνιστική του Champions League:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάλμε – Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-0  (17΄ Ρόζενμπεργκ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μάντσεστερ Γ. 1-1 (15΄ Ντουμπιά – 65΄ Μαρσιάλ)
Βόλφσμπουργκ – Αϊντχόφεν 2-0 (46΄ Ντοστ, 57΄ Κρούζε)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βόλφσμπουργκ 6
Μάντσεστερ Γ.  4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας  4
Αϊντχόφεν  3

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ατλέτικο Μαδρ. – Αστάνα 4-0 (23΄ Σαούλ, 29΄ Τζάκσον Μαρτίνες, 63΄ Ολιβερ Τόρες, 89΄αυτ. Ντεντέτσκο)
Γαλατάσαραϊ – Μπενφίκα 2-1 (19΄πεν. Σελτζούκ, 33΄ Ποντόλσκι – 2΄ Γκαϊτάν)