Β’ Εθνική: Αποχαιρετισμός με νίκη για την Ασπίδα Ξάνθης

Με νίκη αποχαιρέτισε την Β’ Εθνική Κατηγορία η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης. Οι παίκτες του Κώστα Ιωαννίδη πέτυχαν μια σπουδαία νίκη γοήτρου επί του Ανατόλια με 75-73, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η Ασπίδα χρωστάει τη νίκη στην ανατροπή την οποία έκανε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήρα προβάδισμα. Στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά έξι πόντους, κάτι που διατήρησαν ως το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, ώστε να οδηγηθούμε σε ένα μια γκινιόλ τελευταία περί0δο, όπου οι Ξανθιώτες πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με ένα καλάθι διαφορά.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντούρας.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-43(Ημίχρονο), 53-53, 75-73(Τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 14 (1), Παπαδάκης 2, Τσιόγκας 5 (1), Σταμπουλής, Στεφανίδης 15 (3), Καραμπέκης 4, Παπανικολαόυ 12 (1), Κουτσογιάννης 19 (1), Τάταρης, Παλάκης 2, Πετς 2.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Κυριακού): Καραμανώλης 4, Παυλέας 1, Ζαφειρούδης, Τζουβάρας 11 (1), Γαλανίδης 17 (1), Κουφός, Αρνίδης 7 (1), Σταυρακίδης, Τόζιος 7 (1), Σιώμος 17, Βεργίνης, Πατεράκης