Έχασε αλλά έριξε τους πάντες στον… κουβά ο Εθνικός, βγήκε Ευρώπη η Κηφισιά αλλά…

Την έξοδό της στην Ευρώπη και το Τσάλεντζ Καπ (όπου διακρίθηκε φέτος ο Εθνικός) εξασφάλισε η Κηφισιά μετά τη νίκη της επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Ζηρίνειο.
Ωστόσο αν και η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 3-1 και κατέκτησε την 5η θέση κλείνοντας με χαμόγελα και ικανοποίηση την φετινή χρονιά, κανείς δεν μπορούσε με βεβαιότητα να πει αν θα παίξει η ομάδα στην Ευρώπη. “Αν βρεθεί κάποιος μεγάλος χορηγός μπορεί και να το τολμήσουμε, αλλά δεν θα κάνουμε το λάθος που κάναμε πριν τρία χρόνια, όταν βγήκαμε στο Βαλκανικό Κύπελλο ενώ δεν το αντέχαμε οικονομικά και πέρασαν χρόνια για να μπορέσουμε να αποκληρώσουμε τα χρέη που δημιουργήθηκαν τότε”, είπε στο ThrakiSportS στέλεχος της αθηναϊκής ομάδας.

Οι «κυανόλευκοι» του Κώστα Αρσενιάδη με τον Γιοβάνοβιτς και το πολύ καλό τους μπλοκ φρόντισαν να τελειώσουν την χρονιά από το Σάββατο, αφού οι Θρακιώτες έχοντας εκτός αποστολής τον Γιώργο Παπάζογλου και στον πάγκο τον Άκη Δαρίδη δεν έδειξαν πως μπορούσαν να χτυπήσουν τον αγώνα. Έτσι κι αλλιώς το αποτέλεσμα ήταν προδιαγεγραμμένο, με την ομάδα να ταξιδεύει το πρωί, να περνά μερικές ώρες στο… Mall, να έρχεται στην Κηφισιά για το ματς και να αναχωρεί εσπευσμένα λίγο μετά τις εξίμισι για το αεροδρόμιο ώστε να επιστρέψει στην Αλεξανδρούπολη.
Είναι χαρακτηριστικό ότι προς το τέλος του τρίτου σετ υπήρχαν κάποιοι από τους λιγοστούς φιλάθλους της Κηφισιάς που… υπενθύμιζαν την ώρα στους παίκτες και τους έλεγαν να τελειώνουν τον αγώνα, καθώς κινδυνεύουν να χάσουν το αεροπλάνο. Κάπως έτσι, η νίκη της Κηφισιάς ήταν προδιαγεγραμμένη, όχι όμως και το σκορ, καθώς ο Εθνικός μπήκε όσο πιο δυνατά μπορούσε και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, ρίχνοντας αρκετό κόσμο στον… κουβά, καθώς το παιχνίδι προσφέρθηκε τελικά για στοιχηματισμό από ορισμένες εταιρείας και μάλιστα με ικανοποιητικές για τα δεδομένα τέτοιου αγώνα αποδόσεις αναφορικά με τη νίκη της Κηφισιάς (αλλά με τους περισσότερους να ποντάρουν στο 3-0 και να χάνουν τα λεφτά τους, σε αντίθεση με εκείνους που το έριξαν στο 3-1 και τα υπερδιπλασίασαν).
Συναρπαστική εξέλιξη είχε το πρώτο σετ του αγώνα με τους γηπεδούχους να θέλουν να πάρουν το προβάδισμα στην αναμέτρηση και με τους Γιοβάνοβιτς, Ρουμελιωτάκη και Σουλτανόπουλο να προηγούνται με 4-2 , 9-7 και 13-11. Ωστόσο οι «κυανόλευκοι» του Έβρου παίζοντας απελευθερωμένα φρόντιζαν να είναι μαζί με τους γηπεδούχους κάνοντας το 13-13, το 19-19 και 21-21 Με την Κηφισιά να είναι σε χαλαρή μέρα, ο Εθνικός με τον Άντριτς έκανε το 21-22 και λίγο μετά με εντυπωσιακό μπλοκ του Μίχαλι στον Κόβαλτσουκ έγινε το 22-24. Η Κηφισιά με τον Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 23-24 όμως ο Μίχαλι με εξαιρετική επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 23-25 και το 0-1.
Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά έδειξε να ξυπνά καθώς μετά το 3-3 στην γραμμή του σερβις πήγε ο Γιοβάνοβιτς ο οποίος με δύο άσους έφερε το 6-3 αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Ο Δαλακούρας έβγαλε τον Σέρβο από το σερβίς κάνοντας το 6-4 όμως η ομάδα της Αθήνα με τον Ρουμελιωτάκη έφθασε στο 8-5. Με τον Γιοβάνοβιτς να είναι δυνατός πάνω στον φιλέ η Κηφισιά ανέβασε την διαφορά στο 10-6 και το 13-9. Με το σερβίς της Κηφισιάς να δημιουργεί βραχυκύκλωμα» στην υποδοχή του Εθνικού η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 23-11 με τρεις διαδοχικούς άσους του Φερέρα για να τελειώσει το σετ στο 25-13 που έκανε το 1-1 για την Κηφισιά.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα και με καλό σερβίς και μπλοκ έκανε το 6-8 και το 7-10 με τον Δημητριάδη. Η Κηφισιά όμως μείωσε σε 9-10, ο Εθνικός όμως κατάφερε με εντυπωσιακή άμυνα του Άντριτς σε επίθεση Φερέρα να κάνει το 9-12. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 12-12 ωστόσο οι ακρίτες με τους Άντριτς και Δημητριάδη είχαν το προβάδισμα κάνοντας το 14-15 και 15-16. Ωστόσο η Κηφισιά αντέδρασε και με ένα 3-0 σερί έκανε το 18-16 και με τα διαδοχικά λάθη από Κασαμπαλή και Δημητριάδη έγινε το 20-17. Το μπλοκ του Γιοβάνοβιτς στον Δαλακούρα έκανε το 22-18 για να έρθει το 2-1 με το 25-21 και την άστοχη επίθεση του Άντριτς.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Εθνικός έδειξε να παρατά το παιχνίδι προκειμένου να είναι έτοιμος να προλάβει την πτήση της επιστροφής του στον Έβρο. Αυτό το εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι που πήραν από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (με 6-2 και 8-3) και που φρόντισαν να το διευρύνουν κάνοντας το 11-5. Με τον Ρουμελιωτάκη και τον Γιοβάνοβιτς οι «κυανόλευκοι» των Βορείων προαστίων έφθασαν στο 13-6, ο Φερέρα ανέβασε την διαφορά στο +8 με το 15-7, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 16-7. Ο Εθνικός μείωσε στο 16-9, ωστόσο η Κηφισιά με τον Γιοβάνοβιτς και την άστοχη επίθεση του Άντριτς έκανε το 18-9, ενώ το μπλοκ του Σουλτανόπουλου και ο άσος του Παπαγγελοπουλου το 20-9. Το τελικό 25-11 έκανε το 3-0 και χάρισε τη νίκη και την 5η θέση στην ομάδα της Κηφισιάς.

Εχει πολύ ενδιαφέρον το ρεπορτάζ και οι δηλώσεις από το Ζηρίνειο, αλλά θα ασχοληθούμε με αυτό σε επόμενες αναρτήσεις.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Σουλτανόπουλος 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (3/8 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φερέρα 12 (6/11 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ -50% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (11/21 επ, 73% υπ -41% άριστες), Γιοβάνοβιτς 22 (17/32 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 80% υπ – 50% άριστες), Σπύρου (λ), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Σούρδι 2 (2/2 επ), Ρούσσης
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μίχαλι 10 (5/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 11 (8/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ – 30% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2/3 επ), Κιόσης 3 (3/8 επ), Δαλακούρας Αν. 4 (3/13 επ, 1 μπλοκ 58% υπ -28% άριστες), Άντριτς 17 (16/37 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 46% υπ -23% άριστες)