Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Πιερικό Αρχέλαο

Άν και έφτασε στην πηγή για ακόμα ένα παιχνίδι και πάλεψε καθ’ όλη τη διάρκεια του, τελικά για ακόμα ένα παιχνίδι ο ΓΑΣ Κομοτηνή δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φίλο αγώνα, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από τον Πιερικό Αρχέλαο με 69-71.

Ο ΓΑΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 17-9 και 21-11, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Κομοτηνής μπροστά στο σκορ με 21-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε, μείωσε γρήγορα το σκορ και προηγήθηκε με 23-25. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Πιερικό με ένα μικρό σερί 2-9 να μετατρέπει το 29-27 σε 31-36, κλείνοντας μπροστά το πρώτο μέρος. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ μπήκε και πάλι δυνατά και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 42-36. Η ομάδα της Κομοτηνής είχε λύσεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά και στους 9 πόντους (50-41), για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΓΑΣ μπροστά με 53-46. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΓΑΣ και στα πρώτα τέσσερα λεπτά η ομάδα της Κομοτηνής έδειχνε κυρίαρχος του παιχνιδιού, καθως διατήρησε τη διαφορά κοντά σε διψήφιο αριθμό, ενώ προηγήθηκε πάλι και με 10 (60-50).

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Πιερικός αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα και με ένα γρήγορο 0-10 ισοφάρισε γρήγορα σε 60-60, ενώ προηγήθηκε με 62-66, εκμεταλευόμενος το μπλοκάρισμα των παικτών του ΓΑΣ στην επίθεση, ενώ η αποβολή του Λεχούδη με 5 φάουλ στο σημείο εκείνο έπαιξε καθοριστικό ρόλο, καθώς ο φόργουορντ του ΓΑΣ ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας της Κομοτηνής. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή παρέμεινε κοντά στο σκορ (67-68), όμως 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πιερικός προηγήθηκε με 67-71. Εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι παίκτες του ΓΑΣ κέρδισαν φάουλ, αστόχησαν και στις δύο βολές, όμως κέρδισαν το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχαν γρήγορο δίποντο, μειώνοντας σε 69-71, πέντε περίπου δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι παίκτες του Πιερικού στο σημείο εκείνο έκαναν λάθος (ο παίκτης που έκανε επαναφορά πάτησε γραμμή) και ο ΓΑΣ είχε άλλη μία ευκαιρία. Η μπάλα γύρισε καλά, πήγε στον Πανταζή που περίμενε στη γωνία, όμως το τρίποντο του παίκτη του ΓΑΣ βρήκε σίδερο και η ομάδα της Κομοτηνής έχασε την ευκαιρία να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς ΓΑΣ από τους Μπεκρή (18 πόντοι), Μανάκα (16 πόντοι), Λεχούδη (13 πόντοι) και Ντίνα (12 πόντοι). Κορυφαίος από τον Πιερικό και πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ασημάκης με 20 πόντους, ενώ ο Αντώνης Γκοντόπουλος στην επιστροφή του στο κλειστό της Κομοτηνής ως αντίπαλος του ΓΑΣ πέτυχε 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 31-36 (ημίχρονο), 53-46, 69-71 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Φουτζήλας

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος, Διαμαντίδης 3(1), Φαρασόπουλος, Λεχούδης 13(2), Ντίνας 12(1), Κατσαούνης, Μπεκρής 18(3), Καλατζής 4, Καραμπέκης 3, Μανάκας 16, Χαλήλ.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωαννίδης): Δημητρόπουλος, Γκοντόπουλος 15(2), Παρμακτσίδης, Χριστοδούλου 13, Πρισκομάτης 2, Ζησόπουλος, Αμπαράς 8(2), Ασημάκης 20, Σπυρόπουλος 2, Οικονόμου 11.