Το χειροκρότημα του Ηλία Ψινάκη για τα (τρία) θρακιώτικα χρυσά στον Μαραθώνα

Την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων Ελευθέρας Πάλης με 22 βαθμούς κατέκτησε η ομάδα του Δημοκριτείου Κομοτηνής, στην διοργάνωση που φιλοξενήθηκε το Σαββατοκύριακο στον Μαραθώνα, υπό το βλέμμα του δημάρχου του και γνωστού μάνατζερ και τηλεπερσόνας Ηλία Ψινάκη.

Μάλιστα, ο Ψινάκης ήταν αυτός που έκανε και τις περισσότερες απονομές, μεταξύ άλλων και στους αθλητές του  “Duth Wrestling”. Σε γενικές γραμμές πάντως, η νέα γενιά του αθλήματος άφησε πολύ αισιόδοξα μηνύματα.

Ο Νάρεκ Γκριγκοριάν στα 50 κιλά, ο Χρήστος Σκόνδρας στα 54 κιλά και ο Ιβάν Βίνικ στα 58 κιλά κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ενώ με τους πόντους που συγκέντρωσαν οι υπόλοιποι αθλητές του κατάφεραν να δικαιώσουν τον Θόδωρο Καρυπίδη και να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση της συνολικής βαθμολογίας, μόλις δυο πόντους από τον Μ. Αλέξανδρο Ασπροπύργου αλλά αρκετά μακριά από τον Παλαιστικό Σύλλογο Ευκαρπίας που αναδείχθηκε πρωταθλητής.