LIVE από τον Πειραιά: Ολυμπιακός – Skoda Ξάνθη 2-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Αθήνα ο Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, ανάμεσα στον πρωτοπόρο και νικητή του ντέρμπι του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ για τα προημιτελικα του κυπέλλου και της φιλόδοξης για φέτος Skoda Ξάνθης που κοιτάει πεντάδα για το πρωτάθλημα, ενώ έχει προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου. O Παναγιώτης Τζαμπαζλής από την Αθήνα μεταδίδει…

Καλησπέρα. Κρίσιμο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες το σημερινό στο άδειο Καραισκάκη και τις επόμενες ώρες θα είμαστε μαζί σας για να παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Ξάνθης να κάνει την έκπληξη με τον Ολυμπιακό και να παραμείνει κοντά στην πεντάδα σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο, απέναντι όμως σε μια ομάδα που θέλει να διατηρηθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ωρα 18:54 Έντονο κρύο με τη θερμοκρασία να πέφτει όσο περνάει η ώρα, όπως και η υγρασία.

Ωρα 18:57 “Πηγαδάκια” πριν την έναρξη του αγώνα με Περέιρα, Λουτσέσκου να μιλούν αρκετή ώρα και πίσω τους ο κ. Μαρινάκης με παράγοντες της Ξάνθης.

Ωρα 19:03 Μπροστά από την Θύρα 7 υπάρχει ένα μήνυμα για τον Γιάννη Μανιάτη: “Αρχηγέ περαστικά. Γρήγορα κοντά. Θύρα 7”.

Ωρα 19:08 Η εντεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουάκου, Σιόβας, Μποτία, Αφελάι, Κασάμι, Μιλιβόγιεβιτς, Ντοσεβί, Τσόρι και Χάρα.

Ωρα 19:13 Στο πάγκο οι Γιαννιώτης, Φορτούνης, Ντινγκά, Μπενίτες, Σαντάνα, Γιαννούλης και Μπουχαλάκης.

Ωρα 19:19 Η εντεκάδα της Ξάνθης: Κυριακίδης, Γκόμσι, Μπέρτος, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Καπετάνος και Καρυπίδης.

Ωρα 19:22 Αναπληρωματικοί της Ξάνθης οι Αναστασόπουλος, Μπαξεβανίδης, Φερντάντεζ, Βασιλακάκης, Γουάλας, Γούτας και Ράνος.

Ωρα 19:24 Διαιτητής έχει οριστεί ο Δημητρόπουλος

Ωρα 19:24 ΔιΞ ξάνθη είναι αήττητη σε εννιά αγώνες με τελευταία ήττα αυτή με τον Ολυμπιακό στα Πηγάδια.

Ωρα 19:29 Στο κέντρο έτοιμες οι δυο ομάδες

Ωρα 19:31 Εναρξη αγώνα

5′ Χώρις κατι αξιόλογο μεχρι στιγμής ο αγώνας

6′ Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για μαρκάρισμα στην περιοχή στον Χάρα, αλλα μάλλον έπεσε μόνος του

13′ Χωρίς τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής. Διακοπή αγώνα, αφού είναι στο έδαφος ο Ομπόντο

14′ Πρώτο σουτ προς την εστία του Ρομπέρτο για την Ξάνθη με τον Παπαστεριανό αλλα το σουτ εφυγε πολυ αουτ

15′ Σουτ του Κασάμι έξω από την περιοχή που δεν ανησυχεί τον Κυριακίδη

21‘ Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο για σκληρό μαρκάρισμα

24′ Φάουλ του Τσόρι αλλα η κεφαλια του Σιόβα άουτ

30′ Αναβάζει απόδοση ο Ολυμπιακός που πιέζει περισσότερο την Ξάνθη

31′ Ο Ντομίνγκες εκτέλεσε πάλι ένα φάουλ αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε με δυσκολία

40′ Ακαρπη υπεροχη από τον Ολυμπιακο, πολυ καλα στημενη η Ξάνθη από τον Λουτσεσκου

45′ Κίτρινη στον Ομπόντο

45+1′ Λήξη πρωτου ημιχρονου

46′  Εναρξη αγώνα για το δεύτερο ημίχρονο

47′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, αλλα η κεφαλιά του Χάρα αουτ

49′ Πιέζει ο Ολυμπιακός και χανει μεγαλη ευκαιρία όταν ο Κασάμι έκανε το γύρισμα από κοντα σε Μιλιβόγιεβτιτς αλλα ο Κυριακίδης διώχνει με μεγάλη δυσκολία τη μπαλα στην γραμμή της εστίας του.

53′ Κεφαλιά Χάρα άουτ μετά από σέντρα Τσόρι.

54′ Ο Μπαξεβανίδης της θέση του Μπέρτου

57′ Γκολ για τον Ολυμπιακο! 1-0 με τον Τσόρι. Ο Ντοσεβί μετά από λανθασμένη απομάκρυνση των παικτών της Ξάνθης με σέντρα μρίσκει τον Τσόρι που πετάγεται για να σκοράρει από κοντά. Ολυμπιακός – Ξάνθη 1-0

60′ Ο Βασιλακάκης στο ματς αντί του Παπαστεριανού

67′ Πολύ μεγάλη απόκρουση του Ρομπέρτο πάνω σε σουτ του Καπετάνου. Τρομερή ευκαιρία.

68′ Γκολ για τον Ολυμπιακο! 2-0 με Αφελαι. Αφου δεν έγινε το 1-1, ο Αφελάι κλέβει την μπάλα από τον κακό Καρυπίδη, βγαίνει μόνοςκαι σκοράρει. Ολυμπιακός – Ξάνθη 2-0

73′ Ο Ράνος στην θέση του Καπετάνου

77′ Διπλή αλλαγη για Ολυμπιακο. Ο Ντοσεβί και Χάρα εκτός αγώνα με Φορτούνη και Μπενίτες στη θεση τους.

83′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Εντινγκά στη θέση του Μιλιβόγιεβιτς

84′ Ωραία προσπάθεια οταν ο Μπενίτες έδωσε στον Κασάμι, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε ωραία σε κόρνερ

89′ Κίτρινη κάρτα στον Σαλίνο

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90+3′ Τέλος αγώνα. Η Ξάνθη δεν άντεξε στην πίιεση των “ερυθρόλευκων” στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήτα μετά από δέκα αγώνες πάλι από τον Ολυμπιακό.  Τελικό αποτέλεσμα. Ολυμπιακός – Ξάνθη 2-0

Μείνετε στο ThrakiSportS, ακολουθούν αναλυτικό ρεπορτάζ και δηλώσεις, στιγμυότυπα και φυσικά φωτογραφίες από την αναμέτρηση…