Η Μπενφίκα έβαλε σε δυο σετ τέλος στα όνειρα του Εθνικού για ευρωπαϊκή κούπα

Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ γνώρισε στην Αλεξανδρούπολη από την ιστορική Μπενφίκα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Η Μπενφίκα στάθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους «κυανόλευκους» και με τη δεύτερη νίκη της με 3-2 στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του θεσμού βάζοντας φρένο στην φετινή πορεία των Θρακιωτών.

Η ανατροπή και η γιορτή που όλοι περίμεναν στο (όχι και γεμάτο από κόσμο) κλειστό της Αλεξανδρούπολης έμειναν στα σχέδια… αφου η Μπενφίκα εύκολα πήρε τα δυο πρώτα σετ και την πρόκριση και τελικά παρά την αντίσταση του Εθνικού, με το 3-2 ζευγάρωσε τελικά τις νίκες της κόντρα στην ελληνική ομάδα και σφράγισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Εθνικός μπορεί να ήθελε να διεκδικήσει το εισιτήριο της πρόκρισης προς την 4άδα του θεσμού και να συνέχιζε την φετινή του εντυπωσιακή πορεία, όμως στο γήπεδο έδειξε πως παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Άντριτς με 31 πόντους, δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στην αγωνιστική ανωτερότητα των Πορτογάλων.

Η Μπενφίκα όπως και στο πρώτο παιχνίδι έφθασε στη νίκη καθώς ήταν καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα σοβαρή και με λιγότερα λάθη και αποτελεσματικές επιθέσεις πέτυχε τον στόχο της αφήνοντας στους «κυανόλευκους» την πικρή γεύση του αποκλεισμού. Ωστόσο οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη παρά τον αποκλεισμό τους από τους «ερυθρόλευκους» έλαβαν το χειροκρότημα από τον κόσμο, ο οποίος όμως στην πλειοψηφία του αποχώρησε μαζικά μετά την κατάκτηση του δεύτερου σετ της Μπενφίκα.

Ο Εθνικός στο ξεκίνημα του αγώνα φρόντισε να είναι μαζί με τους Πορτογάλους μέχρι το 9-9, ωστόσο κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με τον Κρούζ και τον Ρέϊς φρόντισαν να πατήσουν «γκάζι» κάνοντας το 10-15 και λίγο αργότερα το 13-18. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στον αγώνα μειώνοντας με τους Άντριτς και Κασαμπαλή σε 15-18 όμως το λάθος του Ανέστη Δαλακούρα (φιλέ) και άσος του Κρούζ ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στο 15-20. Κάτι που κράτησαν εύκολα μέχρι το τέλος και με τον Γκασπάρ έκαναν το 22-25 και το 0-1 στα σετ.

Το άγχος και η πίεση αυξήθηκε  για τον Εθνικό κάτι που επέτρεψε την Μπενφίκα να ξεφύγει με 1-6 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Οι «κυανόλευκοι» ανασυντάχθηκαν και με τον Κιόση κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6 και να φθάσουν στο 12-10 τρέχοντας ένα σερί 5 πόντων χάρις το μπλοκ τους. Η Μπενφίκα ισοφάρισε όμως σε 12-12 και φρόντισε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων κάνοντας το 14-16 και το 16-18, φτάνοντας τη διαφορά +4 και στο 17-21, ωστόσο  Εθνικός έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας στον πόντο με 20-21 και 23-24. Τελικά οι Ίβηρες έμειναν όρθιοι και με το 23-25 έκαναν το 0-2 βάζοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Με την συνέχεια του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα ο Εθνικός προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα για να ικανοποιήσει τουλάχιστον τον κόσμο του, η πλειοψηφία του οποίου ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι αποχώρησε με αποτέλεσμα ελάχιστοι να μείνουν στο γήπεδο μέχρι τέλους. Έτσι στο τρίτο σετ μπήκε απελευθερωμένος πήρε διαφορά από την αρχή του σετ (6-3) και την διεύρυνε κάνοντας το 11-7 και το 17- 10 με τον Ανέστη Δαλακούρα. Οι γηπεδούχοι του Μουστακίδη με τους Κιόση και Άντρις έφθασαν στο 22-12 και με το 25-20 μείωσαν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη με τους Πορτογάλους να φθάνουν μια ανάσα από το 1-3, ωστόσο ο Εθνικός με αντεπίθεση να κάνει το 2-2. Εθνικός και Μπενφίκα συμβάδιζαν μέχρι το 14-14, όμως ο Εθνικός με ένα μικρό σερί έφθασε στο 18-15. Οι παίκτες του Ζαρντίμ όμως ισοφάρισαν σε 18-18, πέρασαν μπροστά με 19-21 και 20-24.  Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα 4-0 έκαναν το 24-24 και το 25-25 και έπειτα από τρία σετ μπόλ με το 28-26 ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας τον αγώνα στο τάϊ-μπρέικ.

Εκεί η Μπενφίκα προηγήθηκε με 3-6, αλλά και πάλι οι «κυανόλευκοι» με πάθος έκαναν το 6-6. Οι Πορτογάλοι απέκτησαν το προβάδισμα με 6-8 και παρά την πίεση του Εθνικού που μείωνε στον έναν πόντο μέχρι το 9-10 κατάφεραν να ξεφύγουν με 10-13 και στο τέλος με το 11-15 να κάνουν το 3-2 και με το 2×2 επί του Εθνικού να πανηγυρίσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Τσάλεντς Καπ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Κ. Δαλακούρας 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ, 76% υπ -60% άριστες), Μίχαλι 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κιόσης 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 18 (15/35 επ, 3 μπλοκ,59% υπ – 38% άριστες), Άντριτς 31 (25/45 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 45% άριστες), Δημητριάδης 4 (4/10 επ, 62% υπ – 46% άριστες), Κοντοστάθης
ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζοζέ Ζαρντίμ): Ρομπέρτο Ρέις 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ 63% υπ-56% άριστες), Γκασπάρ 13 (10/19 επ, 3 άσσοι), Ονόρε 17 (12/18 επ, 5 μπλοκ),, Φλάβιο Κρούζ 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 50% άριστες), Σοάρες 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Περίνι 3 (3/3 επ) / Κάσας (λ, 69% υπ – 54% άριστες), Ζοάο Μαγκαλιάες (λ, 77% υπ – 46% άριστες), Αντρε΄Ρέις 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ, 63% υπ – 56% άριστες), Σίλβα 5 (5/9 επ), Ολιβέιρα 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -27% άριστες), Ντίαζ 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ)