ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση της ΑΕ Κομοτηνής με τον Αστέρα Καβάλας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού για 32 λεπτά, η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθεια της για άνοδο στη Γ’ Εθνική, επικρατώντας του Αστέρα Καβάλας με 91-82, σε ένα παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις ειδικά στην τέταρτη περίοδο και εκμεταλευόμενη τα άλλα αποτελέσματα βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή τυ βαθμολογικού πίνακα.

Η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό και με όπλο την άμυνα κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά την οποία διαρκώς και μεγάλωνε. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκο 28-7, με την ομάδα της Κομοτηνής να έχει πολλές λύσεις και πλουραλισμό και στην επίθεση. Ο Αστέρας Καβάλας αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει σε 33-20, όμως ένα γρήγορο 7-0 της ΑΕ Κομοτηνής έφερε το σκορ στο 40-20. Η ΑΕ Κομοτηνής συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, με τον Αστέρα να προσπαθεί να μείνει όσο το δυνατόν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 46-31.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕ Κομοτηνής να συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι και τη διαφορά, με τη περίοδο να λήγει με σκορ 69-52. Όλα άλλαξαν όμως στην τέταρτη περίοδο. Ο Αστέρας μπήκε δυνατα και εκμεταλευόμενος την πολύ καλή άμυνα, την ευστοχία του από το τρίποντο, αλλά και τα πολλά λάθη και τις χαμένες βολές της ομάδας της Κομοτηνής μείωσε σους έξι πόντους. Εκεί η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε, κατάφερε να φέρει τη διαφορά και πάλι κοντά σε διψήφια διαφορά, για να κερδίσει τελικά με 91-82.

Κορυφαίος της ΑΕ Κομοτηνής ο Χονδρόπουλος με 28 πόντους, ενώ 18 είχε ο Χατζηπαυλίδης. Από τον Αστέρα Καβάλας πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αθανασιάδης με 33, που πάλεψε μόνος του.

Δεκάλεπτα: 28-7, 46-31 (ημίχρονο), 69-52, 91-82 (τελικό αποτέλεσμα).

Διαιτητές: Μπήτης – Ξενικάκης

ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Καναράς 2, Παπαγεωργίου 3(1), Χονδρόπουλος 28(3), Βάκρινος 1, Λεφής 4(1), Μεχμέτ Τσαούς, Κουτσοβσίλης 12(1), Μπακιρτζής 5, Σιμάκης 12, Χατζηπαυλίδης 18(1), Θεοδωρίδης 4, Τερζίδης 2.

Αστέρας Καβάλας (Αϊβζίδης): Παπαζώτος 10(1), Ανίσογλου 3(1), Σπανός, Λαμπρόπουλος 11(2), Ζωτίδης 3(1), Μαρκόπουλος, Αθανασιάδης 33(5), Σαμαράς, Χαριζάνης 10(1), Πανδής, Ζαρωτιάδης 12, Μυτικόπουλος.