ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Λύγισε στο τέλος και αποκλείστηκε από τον τελικό και η ΑΕ Κομοτηνής

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Σε ένα πολύ όμορφο και δυνατο ημιτελικό ο Αστέρας Καβάλας πιο ήρεμος στο τέλος επικράτησε της ΑΕ Κομοτηνής με και θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραϊκο στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, αφήνοντας τη Θράκη χωρίς εκπρόσωπο στον τελικό του θεσμού.

Η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα, όμως ένα γρήγορο σερί 0-13 έφερε τον Αστέρα μπροστά στο σκορ με 5-15. Η ομάδα της Κομοτηνής ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι, μείωσε σε 15-17, για να πάρει το προβάδισμα με 24-19 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο πάλι δυνατά, προηγήθηκε με 29-21, όμως ο Αστέρας μείωσε γρήγορα σε 29-27 και πέρασε μπροστά με 34-37. Η ΑΕ Κομοτηνής όμως αντέδρασε άμεσα και με σερί 10-2 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-39.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ακριβώς όπως και η δεύτερη. Η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε με 47-39, όμως και πάλι ο Αστέρας μείωσε γρήγορα και πέρασε μπροστά με 51-52. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για να λήξει η τρίτη περίοδος με την ομάδα της Κομοτηνής μπροστά με 58-57. Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ. Η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε με 68-63, όμως και πάλι ο Αστέρας απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 68-70. Η ΑΕ Κομοτηνής ισοφάρισε σε 70-70, όμως ένα τρίποντο του Παπαζώτου και ένα άστοχο του Κουτσοβασίλη άλλαξαν τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Από εκεί και μετά το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές με τον Αστέρα  να κερδίζει τελικά με 74-77.

Δεκάλεπτα: 24-19, 44-39 (ημίχρονο), 58-57, 74-77 (τελικό αποτέλεσμα).

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας

ΑΕ ΚOMOTHNHΣ (Στοάκης): Θεοδωρίδης 10, Παπαγεωργίου, Χονδρόπουλος 5(1), Βάκρινος 3, Καναράς, Μεχμέτ-Τσαούς 15(3), Κουτσοβασίλης 14(2), Μπακιρτζής 8, Σιμάκης 8, Χατζηπαυλίδης 8(2), Παπακωνσταντίνου, Τερζίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 22(4), Ανίσογλου, Σπανός 2, Λαμπρόπουλος 5(1), Ζωτίδης 3(1), Μαρκόπουλος, Αθανασιάδης 23(4), Σαμαράς, Χαριζάνης 17(1), Πανδής, Μυτικόπουλος 4.