Α2 Γυναικών: Όσα έγιναν στη μεγάλη νίκη της Ασπίδας Ξάνθης επί της Σταυρούπολης

Νίκη ανάσα για την Ασπίδα Ξάνθης που συνέντριψε την Σταυρούπολη στο κλειστό του Ευμοίρου και την προσπέρασε στην βαθμολογία.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στην Ξάνθη η εκπληκτική Ασπίδα κυρίως στο β’ ημίχρονο επί της Σταυρούπολης με 69-47, επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση που βρίσκεται στους τελευταίους αγώνες σε σχέση νε την αρχή του πρωταθλήματος.

Η Ασπίδα από την αρχή του αγώνα είχε το προβάδισμα στο σκορ και κλείνοντας το δεκάλεπτο 13-11  και διατηρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο διαφορά 4 με 8 πόντους με το ημίχρονο να λήγει 28-22. Στο δεύτερό ημίχρονο η διαφορά πέρασε τους 10 πόντους φτάνοντας στους 12 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ασπίδα έκανε ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτά της και κέρδισε τον αγώνα με το εντυπωσιακό 69-47, έχοντας πολύ καλή την Παπαευαγγέλου που σημείωσε 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-11, 28-22, 47-35, 69-47

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά, Καραλίδου Σ. 11(1), Παπαευαγγέλου 19(3), Ομέρ-Ογλού, Παπαδοπούλου 12(1), Αντώνογλου 12, Μαμαλίκατζη 2, Καβάζη, Ζιώγα 6, Χαλκίδου 2, Καραλίδου Β. 5, Γκιρκίζα.

Σταυρούπολη (Κουργιαννίδης): Δημητριάδου 4(1), Τριανταφύλλου 4, Κεσόγλου 10, Δριστέλλα, Σαμαρά 2, Πετρίδου 11, Κανέλλογλου 1, Αντωνιάδου 6, Μαγδαλιαννίδου 4, Μυγδαλιά 5.