Αυτοκτονία του “υπερόπτη” Εθνικού! Κέρδιζε 2-1 σετ και 24-18 και όμως… έχασε

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Λένε πως η παράδοση δεν παίζει… μπάλα και πραγματικά η ψυχωμένη Κηφισιά κατάφερε με μία επική ανατροπή κατάφερε αν και έχανε με 2-1 σετ και 24-18 στο τέταρτο, κατάφερε όχι μόνο να στερήσει το τρίποντο από τον (υπερόπτη όπως τον χαρακτηρίζει το volleyplanet) Εθνικό αλλά και την νίκη, κερδίζοντάς τον με 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13) και διατηρώντας αλώβητο για φέτος το Ζηρίνειο.

Από την παράταξη κιόλας των ομάδων, πριν το εναρκτήριο σερβίς, η υψομετρική διαφορά των γηπεδούχων (1.91 μ.ο)  με τους θρακιώτες (1.946 μ.ο), προδίκαζε μία άνιση αναμέτρηση. Οι “γίγαντες” της Αλεξανδρούπολης με φοβερό σερβίς και αδιαπέραστο μπλοκ, χάλασαν την ανάπτυξη του παιχνιδιού της Κηφσιάς και πήραν κεφάλι με 8-6 και 16-14. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι όμως με καλές επιθέσεις των Γιοβάνοβιτς, Ρουμελιωτάκη κατάφεραν με ένα σερι 4-1 να ισοφαρίσουν σε 18-18 και στη συνέχεια να προηγηθούν για πρώτη φορά στο ματς με 20-19, από το μπλοκ άουτ του Κόβαλτσουκ, που νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Φερέρα. Το προβάδισμα έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Κώστα Αρσενιάδη, που με καλό σερβίς-μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις εκμεταλλέυτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και προηγήθιηκαν με 25-21 (1-0).

Ανάλογη εικόνα με το ‘α σετ είχε και η έναρξη του β’ σετ με τους ακρίτες χάρις στο καλό τους σερβίς- μπλοκ ξέφυγαν με 8-3. Και εκει που το καλοστημένο μπλοκ φάνηκε να αρχίζουν να… σβλήνουν τα φώτα στο Ζηρίνειο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 11-5 για τους Εβρίτες, το καλό σερβίς του Φερέρα και οι εκπληκτικές άμυνες των γηπεδούχων με ένα σερί 3-0 μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους. Η είσοδος του Κόβαλτσουκ αυτή τη φορά στη θέση του Ρουμελιωτάκη, έδωσε φρεσκάδα επιθετικά στην Κηφισιά, η οποία για μια ακόμη φορά αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, μειώνοντας σς 14-12. Μια επίθεση του Γιοβάνοβιτς και το μπλοκ -πέναλτι του Σουλτανόπουλου από το υπερηχητικό σερβίς του Κόβαλτσουκ, έφερε το σετ στα ίσα 15-15, όμως το άουτ σερβίς του Ουκρανού της Κηφισιάς, έδωσε ξανά βραχεία κεφαλή στους ακρίτες. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν ούτε όταν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, χάρις στα αντίπαλα λάθη ξέφυγε με 17-20, καθώς ο Ρουμελιωτάκης με μία εντυπωσιακή επίθεση pipe μείωσε και πάλι στον πόντο, 21-20. Τελικά μεταά πό εκατλέρωθεν λάθη στο σερβίς, αλλά και την άουτ επίθεση του Φερέρα, οι ακρίτες ισοφάρισαν με 25-23 σε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά για πρώτη φορά βρέθηκε να προηγείται στην έναρξη των σετ με 5-3, αλλά οι άσοι του Τσουκ, και τα λάθη των γηπεδού7χων έδωσαν το προβάδισμα στους φιναλίστ του Έβρου με 8-7. Ακολούθησε ένα ρεσιτάλ μπλοκ από τους φιλοξενούμενους, που έφεραν την διαφορά στο 14-9, όμως οι λύσεις του Κόβαλτσουκ, από σερβίς και επίθεση, μείωσαν σε 13-15. Ο Άντριτς όμως, με τις επιθέσεις του και οι καλές άμυνες των ακριτών, λύγισαν με 25-19, τους απρόσεχτους γηπεδούχους στο τελείωμα του σετ, ζευγαρώνοντας με 2-1 τα κερδισμένα σετ του Ευρωπαίου Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Συναρπαστικές φάσεις επεφύλαξε στους θεατές το 4ο σετ, όπου στο 2-2 είχαμε τις διαμαρτυρίες των ομάδων για μία επίθεση που τελικά μετά από συννενόηση των διαιτητών, δόθηκε υπέρ του Εθνικού, ο οποίος εκμεταλλευόμενος το καλό του μπλοκ αλλά και λάθη των γηπεδούχων πήρε κεφάλι με 8-6. Το καλό σερβίς της ομάδας του Έβρου και οι επιθέσεις του Άντριτς, ανέβασαν το σκορ στο 16-14, όμως  το πιεστικό σερβίς και οι άκοπες επιθέσεις του Άντριτς, έδωσαν και πάλι ανάσα τριών πόντων στους ακρίτες, που με εντυπωσιακό μπλοκ έδειξαν πως με 23-17 έχουν αγκαλιάσει για  6η συνεχόμενη χρονιά τη νίκη. Ο Γιοβάνοβιτς όμως δεν είχε πει την τελευταί του Κουβέντα, καθώς από το σερβίς και την επίθεση γύρισε το σκορ από 18-24 σε 25-24 με ένα 9-0 σερί, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από την κερκίδα.

Οι ακρίτες, με πρωταγωνιστή τοιυς Τσουκ, Άντριτς έφτασαν στο 27-26 σε ματς μπολ, όμως ο Σουλτανόπουλος ισοφάρισε. Το μπλοκ του έμπειρου Παπαζογλου στο Γιοβάνοβιτς έκανε το 28-27 για τους φιλοξενούμενους, όμως και πάλι ο Γιοβάνοβιτς κράτησε την Κηφισιά “ζωντανή” με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Η μάχη πόντο πόντο συνεχίστηκε, ο Εθνικός είχε συνολικά 11 ματς μπολ σπαταλημένα αλλά τελικά, με τους φίλους της Κηφισιάς να παθιάζονται, και τελικά να φτάνουν σε έκρηξη ενθουσιασμού, κατάφεραν στην δεύτερη μόλις φορά που προηγήθηκαν στο σκορ, να πάρουν το σετ με 31-29 και να ισοφαρίσουν σε 2-2, από συνεχόμενες άουτ επιθέσεις των Παπάζογλου και Τσουκ.

Στο τάι μπρέικ έπεσαν κυριολεκτικά κορμιά, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα πάνω από ένα πόντο μέχρι το 8-6, από τον άσο του Νικολάκη, με το Ζηρίνειο στο πόδι να χειροκροτάει ρυθμικά τον αρχηγό. Από κει και πέρα το ματς πήρε φωτιά καθώς, η Κηφισιά ξέφυγε με μεγάλη διαφορά, ο Εθνικός πήγε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά δια χειρός Γιοβάνοβιτς έφτασε στο θρίαμαβο με 15-13 και 3-2 σετ. Ο Εθνικός μπορεί να χαρακτηριστεί “ιδανικός αυτόχειρας”, αφού δεν είναι πρόχειρο να βρεθεί άλλη ομάδα που να κέρδιζε με 2-1 σετ και 24-18 και να χάνει το παιχνίδι.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13 )

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 15 (9/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (13/16 επ), Φερρέρα 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ – 48% άριστες), Ρουμελιωτάκης 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 45% άριστες), Γιοβάνοβιτς 32 (25/50 επ, 7 άσσους) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ – 54% άριστες), Κάπελλας (λ, 67% υπ – 67% άριστες), Κόβαλτσουκ 9 (8/16 επ, 1 άσσος, 73% υπ – 53% άριστες), Κόντος, Όστιν
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 27 (19/35 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 67% υπ – 52% άριστες), Αν. Δαλακούρας 8 (6/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 41% άριστες), Άντριτς 28 (23/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 47% άριστες), Κασαμπαλής.