Πέρασε εύκολα ο ΠΑΟΚ από την Ορεστιάδα και πάτησε στην κορυφή της Volley League

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

–  Στην τρίτη σερί ήττα του υποχρεώθηκε ο ΑΟ Ορεστιάδας που υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ  στο νέο κλειστό γυμναστήριο “Νίκος Σαμαράς”. Ο δικέφαλος ήταν ανώτερος σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού και όλους τους τομείς, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τουλάχιστον μέχρι την Δευτέρα οπότε και ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο αιώνιο ντέρμπι τον Παναθηναϊκό.

Ο δικέφαλος του Βορρά είχε σε πολύ καλή μέρα τον Ερνάντο Γκόμεζ με 28 πόντους και τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 12 πόντους και με 56% άριστη  υποδοχή. Μάλιστα η προσφορά του Ισραηλινού ήταν πολύ σημαντική στο δεύτερο σετ, όπου με το σερβις στο 17-17 έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για να διαμορφώσει το 17-22.

Επιπλέον, εξαιρετική ήταν η υποδοχή του δικεφάλου (λίμπερο της ομάδας είναι του ΠΑΟΚ είναι ο Ορεστιαδίτης Δ. Γκαράς ο οποίος ήταν πολύ καλός για ακόμα μια φορά), με χαρακτηριστικό της αναμέτρησης να αποτελεί ότι η Ορεστιάδα δεν κατάφερε να πάρει ούτε έναν άσσο από το σέρβις της.

Αντιθέτως, ο Λούνα και σήμερα δεν ήταν θετικός αφού περιορίστηκε μόλις στους 12 πόντους και έμεινε μακριά από τα στατιστικά των πρώτων αγώνων.

Ο δικέφαλος μπήκε δυνατά και ξέφυγε 5-1 στο 1ο σετ. Χωρίς πολλά λάθη και τον Σαφράνοβιτς να δίνει ρεσιτάλ ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά, ενώ η Ορεστιάδα μείωσε στο -2 (9-7). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-10 και μέχρι το τέλος του σετ έφτασε σχετικά άνετα στο 25-17.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ με σταθερή υποδοχή και καλό μπλοκ είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 9-7. Με λάθος του Σαφράνοβιτς και μπλοκ του Τόμσον η Ορεστιάδα ισοφάρισε 9-9 και με νέο σερί 3-0 προηγήθηκε 12-10. Με τρία μπλοκ του Ντίνα ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι κεφάλι 17-15, η Ορεστιάδα ισοφάρισε (17-17) με Ριζόπουλο και Γκιγιέρμε κι εκεί ήταν το πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Με τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς και άριστη τακτική στο μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 22-17 «καθαρίζοντας» το σετ με 25-19, ενώ ο Γκόμεζ με νέο άσσο πήρε τον τελευταίο πόντο.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του 3ου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 7-7. Με καλύτερη ψυχολογία και μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 9-7 με δύο πόντους του Γκόμεζ. Ο Βενεζουελάνος εκμεταλεύτηκε την απογοήτευση των γηπεδούχων και με αποτελεσματικές ενέργειες αύξησε τη διαφορά στο 15-11 και η διαφορά άνοιξε στο +7 στο φινάλε του σετ (25-18) που ολοκληρώθηκε με νέο σερί του Γκόμεζ.

Έτσι ολοκληρώθηκε με τρεις ήττες ένα δύσκολο σερί  τριών αγώνων  για τους πράσινους χωρίς να καταφέρουν να πάρουν πόντο από τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας, ελπίζοντας όμως σε καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή στα επόμενα σαφώς πιο βατά  παιχνίδια αρχής γενομένης από το επόμενο εκτός έδρας με την ΜΕΝΤ, μια αναμέτρηση που θα θυμίσει τους περσινούς αγώνες στους οποίους είχαν βρεθεί αντιμέτωπες οι  δύο ομάδες στην (επιτυχημένη τελικά) προσπάθεια τους να επιστρέψουν στην Volley League.

Συνολικά οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 0 άσσους, 23 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Δεληκωστίδης και Τζεπκινλής.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 19-25, 18-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 12 (12/30 επ), Αλεξάντροφ 1 (1 μπλοκ, 33% υπ – 0% άριστες), Τόμσον 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/18 επ, 80% υπ – 60% άριστες) / Βλασακίδης (λ, 56% υπ – 44% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ – 26% άριστες), Γκιγιέρμε 2 (2/5 επ, 53% υπ – 41% άριστες).
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 άσσος), Μουρ 5 (5/9 επ), Γκόμεζ 28 (26/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 8 (8/17 επ, 65% υπ – 24% άριστες), Σαφράνοβιτς 12 (10/18 επ, 2 άσσοι, 69% υπ – 56% άριστες) / Γκαράς (λ, 85% υπ – 54% άριστες), Παντακίδης, Σαμπάνης.