LIVE από το Αμοιρίδειο: Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 26-26 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ασπίδα Ξάνθης και τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης για την τρίτη αγωνιστική της Β’ Εθνικής Χάντμπολ Ανδρών. Πρόκειται για το χαντμπολικό “Ελλ θράκικο”, που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει τον πρωταθλητή που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α’ Κατηγορία. Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Αμοιρίδειο της Ξάνθης και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Το ThrakiSportS πρωτοπορεί και δεδομένου ότι απόψε έχουμε ένα σημαντικό “Ελ Θράκικο” στο χάντμπολ, βρίσκεται στο Κλειστό “Φίλιππος Αμοιρίδης” και θα σας προσφέρει ζωντανά την εξέλιξη στο σημαντικό αυτό παιχνίδι, που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά.

Ωρα 17:22  Ήδη αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές οι Κύκλωπες και η Ασπίδα είναι αήττητοι. Ωστόσο έχουν μια διαφορά τριών πόντων, λόγω τιμωρίας που ακολουθεί την Ασπίδα από την περασμένη σεζόν.

Ωρα 17:25  Γίνεται επομένως αντιληπτό ότι αν οι Κύκλωπες δεν ηττηθούν απόψε και πολύ περισσότερο αν νικήσουν, θα έχουν κάνει το αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Αν κερδίσει η Ασπίδα, θα μειώσει στον πόντο την διαφορά και θα δώσει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Ωρα 17:31 Ο αγώνας είναι στο πλαίσιο του 7ου Ομίλου της Β’ Εθνικής. Συμμετέχουν άλλες δύο ομάδες, ο Πανσερραϊκός και η Ολυμπιακή Ακαδηνία Δράμας που παίζουν μεταξύ τους. Αυτές έχουν από δύο ήττες, αλλά επειδή και η Δράμα έχει τιμωρία από πέρυσι, βρίσκεται με μείον βαθμούς.

Ωρα 17:35  Βάσει τηα βαθμολογίας, πριν από αυτήν την αγωνιστική έχουμε τους Κύκλωπες με 4, την Ασπίδα με 3, τον Πανσερραϊκό με 1 και την Δράμα με -3.

Ωρα 17:45 Πάμε να δουμε τους παίκτες με τους οποίους ξεκινάν οι δύο ομάδες. Για την Ασπίδα ο Θόδωρος Βαφειάδης επέλεξε τους Ρουμελιώτη, Πατσατζή, Καίκη, Παπαστάμου, Σαλή Ογλού, Καζαντζίδη και Ναθαναηλίδη. Ενώ για τους Κύκλωπες ο Ηλίας Τάρης ξεκινά με τους Πιστόλα, Χαραλαμπίδη, Ξανθόπουλο, Λελεσίδη, Θεοδώρου, Ξεναπανάγο και Σέλκο

Ωρα 17:52 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Ανδρέας Μπέτμαν και Παναγιώτης Σαπανίδης

0′ Έναρξη του αγώνα

1′ Ανοίγουν το σκορ οι Κύκλωπες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαραλαμπίδη. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 0-1

5′ Ισόπαλο το ντέρμπι στο πρώτο πεντάλεπτο με 2-2

10′ Έχει μπει πολύ καλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγείται με την συμπλήρωση 10′ λεπτών με 4-5

12′ Με μεγάλο πρωταγωνιστή των Χαραλαμπίδη που έχει πετύχει τρία γκολ οι Κύκλωπες προηγούνται με 5-6

15′ Με τέρμα του Θεοδώρου οι Κύκλωπες ανεβάζουν την διαφορά. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 5-8

20′ Παραμένουν μπροστά οι φιλοξενούμενοι που έχουν αυξήσει ακόμη περισσότερο την διαφορά. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 6-10

25′ Κρατάν το +4 οι φιλοξενούμενοι. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 9-13

30′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας πολλές λύσεις επιθετικά οι Κύκλωπες οχι μόνο κράτησαν την διαφορά αλλά ανεβάζουν ακόμη περισσότερο την διαφορά. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 11-17

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κύκλωπες ο Πιστόλας που έχει σημειώσει 4 τέρματα, ενώ απο κοντά είναι και ο Χαραλαμπίδης με τρία και οι Σέλκος, Θεοδώρου και ο Ξανθόπουλος με δύο τέρματα.

Για την Ασπίδα Ξάνθης πρώτος σκόρερ στο πρώτο μέρος είναι ο Καζαντζίδης με τρία τέρματα, ενώ ακολουθούν με δύο οι Βαρδάκας, Σαλή Ογλού και ο Γκουντούλας.

30′ Έναρξη δεύτερου μέρους.

35‘ Με τέρματα των Ναθαναηλίδη( Ασπίδα) και Θεοδώρου(Κύκλωπες) το σκορ διαμορφώνεται στο 12-18.

40′ Με κορυφαίους τους Καζαντζίδη και Ναθαναηλίδη η Ασπίδα μειώνει σε 16-19

45′ Με τέρματα των Καζαντζίδη και Μπρατίδη το ματς παίρνει “φωτιά”. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 18-19

47′ Με δύο τέρματα του Παπαϊωάννου για την Ασπίδα και ένα του Κρεωνά για τους Κύκλωπες έχουμε το 20-20

50′ Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Αμοιρίδειο. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 22-22

55′ Πέντε λεπτά ακόμη για το συγκλονιστικό φινάλε στο Θρακιώτικο  ντέρμπι της Β’ Εθνικής. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 22-22

56′ Με τέρματα των Μπρατίδη και Καζαντζίδη για πρώτη φορά μπροστά η Ασπίδα. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 24-23

58′ Δύο τέρματα απο τον Πατσατζή για την Ασπίδα που κάνει το 26-24.

60. Τέλος αγώνα στο Αμοιρίδειο. Μετά απο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες, χάρις το τέρμα του Πιστόλα στην εκπνοή του αγώνα. Ασπίδα Ξάνθης – Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 26-26