Σαρωτικός ο Εθνικός! “Ψέκασε, σκούπισε, τέλειωσε” την ΑΕΚ σε 65 λεπτά και ξαναπάτησε κορυφή

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη επί της ΑΕΚ σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιστρέφοντας πανηγυρικά στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα της Volley League, μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό. Παράλληλα, εκμεταλλεύθηκε τις βαθμολογικές απώλειες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στο μεταξύ τους παιχνίδι για να προσπεράσει τους Θεσσαλονικείς και να ξαναπιάσει στην κορυφή τους Πειραιώτες.

Η Εβρίτικη ομάδα ήταν καταιγιστική και με τη βοήθεια του κόσμου της που γέμισε το “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” έφτασε στη νίκη σε μόλις 65 λεπτά. Με 12 άσσους και 12 μπλοκ οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση σε ένα ρόλο. Η ΑΕΚ γνώρισε από τις πιο βαριές ήττες της στο πρωτάθλημα πικραίνοντας τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ ο τιμ μάνατζερ της ομάδας Ζαχαρίας Καμαρίκος προανήγγειλε εξελίξεις από την προσεχή Δευτέρα αφήνοντας να εννοηθεί πως υπάρχει επενδυτής για το τμήμα χωρίς όμως να αποκλείει τις διαγραφόμενες περικοπές.

Ο Εθνικός έκανε επίδειξη ισχύος στο 1ο σετ κι αυτό φαίνεται από το τελικό 25-09. Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντισταθούν στα επόμενα σετ χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε στο 25-13, ενώ στο 3ο όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-7 αλλά από εκεί και πέρα τα σερβίς του Ανέστη Δαλακούρα έφεραν σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 12-8. Αργότερα ήταν η σειρά του Τσουκ και του Άντριτς να ανεβάσου κι άλλο τη διαφορά στο 18-11 και 23-13 και μέσα σε πανηγυρικό κλίμα ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 25-1 που τον έφερε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό αλλά οι ερυθρόλευκοι έχουν πλεονέκτημα επειδή νίκησε τον μεταξύ τους αγώνα στου Ρέντη με 3-2 σετ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με βάση την στατιστική υπηρεσία οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 12 άσσους, 30 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων  (εμείς μετρήσαμε πάντως σχεδόν δέκα μπλοκ μόνο στο πρώτο σετ!!!!) ενώ της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 22 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Δεληκωστίδης και Ιωαννίδης.

Τα σετ: 25-09, 25-13, 25-14

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσουκ 13 (8/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 88% υπ – 63% άριστες), Αν. Δαλακούρας 9 (5/8 επ, 4 άσσοι, 56% υπ – 33% άριστες), Άντριτς 19 (13/20 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ – 38% άριστες), Κ. Δαλακούρας, Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Κασαμπαλής
ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/2 επ, 25% υπ – 0% άριστες), Κατσανεβάκης 1 (1/5 επ), Ραντούνοβιτς 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ – 37% άριστες), Παγιάν 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 5 (5/11 επ), Κρνιτς / Γκούζντα (λ, 71% υπ – 52% άριστες), Οικονόμου 1 (1/9 επ, 47% υπ – 37% άριστες), Ίλιτς, Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης, Ανδρεάδης