Ήττα της Ασπίδας από την πρωτοπόρο ομάδα της Δράμας

Ανταπόκριση από τη Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Δεν τα κατάφεραν και αυτή την εβδομάδα τα κορίτσια της Ασπίδας στο κλειστό του Ευμοίρου και υπέστησαν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες από την πολυ δυνατή ομάδα των Τιτάνων Δράμας που βρίσκονται στη πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ασπίδα πάλεψε τον αγώνα απέναντι σε μια δυνατότερη και ψηλότερη ομαδα και αν και στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις έξι πόντους και έχανε 6-16, έμεινε σχετικά κοντά με την καλή της άμυνα στο ημίχρονο με 16-26. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτριες του Νεδήμ Καρά Αχμέτ βελτιώθηκαν αισθητά και στην επίθεση και με την καλή τους άμυνα μείωσαν τη διαφορά στους εννιά πόντους (32-41). Δυστυχώς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τιτάνες επέβαλαν την ανωτερότητά τους και εκμεταλλευόμενοι την κουραση της Ασπίδας καθάρισαν τον αγώνα με 39-57. Τραυματίστηκε η Παπαιώννου στο κεφάλι και η απουσία της στέρησε την ομάδα της από βοήθεια μέσα στη ρακέτα, όπου επικράτησαν οι Δραμινές. Κορυφαία για την ασπίδα η Παπαευαγγέλου με 17 πόντους.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 3, Παπαευαγγέλου 17(3), Ψωμαδοπούλου, Ομέρογλου, Παπαδοπούλου 6, Παπαϊωάννου 3, Αντώνογλου 8, Μαμαλίκατζη, Παπαχρυσοβέργη, Ζιώγα 2, Καραλίδου Β., Γκιρκίζα.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ(Μυλωνά): Γαϊτάνη 5, Κεσεσίδου 10(2), Φούντα, Γιαντσιώρη 8, Πελτέκη 6, Κουτούση 23, Δημητρακούδη 3(1), Αρσένογλου 2.

Δεκάλεπτα: 6-16, 16-26, 32-41, 39-57

Διαιτητές: Γιαννούλης-Ζαχαριάδης