LIVE η Α2 Ανδρών: ΑΕ Κομοτηνής -Ζαφειράκης και Νίκη Αιγινίου – ΓΕΑ

Μεταδίδει ο Ζαχαρίας Μπαλτζής

–  Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη στα παιχνίδια της πρεμιέρας της Α2 Κατηγορίας Βόλεϊ Ανδρών. Ο Ζαχαρίας Μπαλτζής από την Αλεξανδρούπολη πληροφορείται όσα συμβαίνουν στο Αιγίνιο στην αναμέτρηση της τοπικής Νίκης με την ΓΕΑ, πληροφορείται και από τον Γιώργο Βασιλείου όσα συμβαίνουν στο κλειστό της Κομοτηνής στην επιστροφή της ΑΕ Κομοτηνής στην Α2 με αντίπαλο τον Ζαφειράκη Νάουσας και μεταδίδει…

Καλησπέρα. Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α2 Κατηγορίας με την Θράκη να έχει και φέτος δυο ομάδες στην τρίτο όμιλο, όπως και πέρυσι. Μπορεί να έφυγε από την κατηγορία η Ορεστιάδα και να ανέβηκε στην Volley League, αλλά πέραν της ΓΕΑ ανέβηκε από το τοπικό η ΑΕ Κομοτηνής

Ωρα 17:35  Μάλιστα οι κιτρινόμαυροι της Κομοτηνής ξεκινούν εντός έδρας, αντιμετωπίζοντας στην πρεμιέρα τον Ζαφειράκη Νάουσας. Από την άλλη πλευρά η ΓΕΑ ταξιδεύει στο Αιγίνιο και αντιμετωπίζει την τοπική Νίκη, που πέρυσι έπαιζε στην Α1

Ωρα 17:40  Και τα δύο παιχνίδια των ομάδων της Θράκης έχουν ώρα έναρξης στις έξι το απόγευμα. Λίγο αργότερα ξεκινούν και τα υπόλοιπα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής.

Ωρα 17:45  Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας στον τρίτο όμιλο: ΜΑΣ Νίκη – ΓΕ Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Κομοτηνής – ΕΓΣ Ζαφειράκης και Ηρακλής – ΣΠΑ Καρδίτσας αρχίζουν στις έξι, ΧΑΝΘ – Πήγασος στις εξίμισι, ΑΣ Μακεδονικός – ΑΣ Ελπίςστις επτά και Αίας Ευόσμου – ΣΦΚ Πιερικόςστις οκτώ.

Ωρα 17:49  Διαιτητές στο ματς της Κομοτηνής διαιτητές έχουν οριστεί οι Παπαχρήστου και Στάικος

Ωρα 17:50  Διαιτητές στο ματς του ΔΑΚ Αιγινίου διαιτητές έχουν οριστεί οι Κυριακόπουλος και Παπαδόπουλος

Ωρα 17:53  Μόλις μάθαμε αρχική επτάδα με την οποία θα ξεκινήσει η ΓΕΑ: Δαρδαβερένης, Αμαριανάκης, Καβαρατζης, Ζλατιλίδης, Κυριακίδης, Μπουφίδης και λίμπερο ο Αρχοντούδης

Ωρα 18:00  Έναρξη του αγώνα στο Αιγίνιο, στην Κομοτηνή θα υπάρξει μικρή καθυστέρηση

Ωρα 18:07  Σε περίπου δέκα λεπτά θα ξεκινήσει μάλλον η αναμέτρηση στην Κομοτηνή

Ωρα 18:09  Στο Αιγίνιο η Νίκη προηγείται της ΓΕΑ με 8-5 στο πρώτο σετ

Ωρα 18:15  Ξεκινά το παινχίδι στην Κομοτηνή. Αρχική σύνθεση για ΑΕΚ: Καψαλιάρης, Παπαδόπουλος, Αβερκιάδης, Λέκος, Λαχταρας, Χριστόφας και λίμπερο  ο Παπαϊωάννου

Ωρα 18:19  Στο Αιγίνιο μείωσε στον πόντο η ΓΕΑ. Η Νίκη προηγείται με 13-12.

Ωρα 18:21  Στην Κομοτηνή ΑΕΚ και Ζαφειράκης είναι ισόπαλοι στο πρώτο σετ 2-2

Ωρα 18:22  Στο Αιγίνιο ισοφαρίζει η ΓΕΑ στο πρώτο σετ τη Νίκη σε 17-17.

Ωρα 18:24  Στην Κομοτηνή με άσο του Παπαδόπουλου η ΑΕΚ παίρνει διαφορά με 6-2 και ταϊμ άουτ οι φιλοξενούμενοι

Ωρα 18:25  Στο Αιγίνιο με σερί 3-0 η Νίκη παίρνει προβάδισμα της ΓΕΑ με 20-17

Ωρα 18:29  Στην Κομοτηνή νταμπλ σκορ, η ΑΕ Κομοτηνής μπροστά με 10-5

Ωρα 18:31  Στο Αιγίνιο τέλος πρώτου σετ. Το κατακτά η Νίκη με 25-21. Νίκη Αιγινίου – ΓΕΑ 1-0

Ωρα 18:35  Στην Κομοτηνή, με τον δεύτερο άσο για την ΑΕΚ ανεβαίνει η διαφορά στο πρώτο σετ στο 21-13. Νωρίτερα ο Ζαφειράκης μείωσε από 13-6  σε 16-12 με αποτέλεσμα να πάρει ταϊμ άουτ ο Εξάρχου

Ωρα 18:41  Στο Αιγίνιο, έναρξη του δευτερου σετ, με τη Νίκη να προηγείται της ΓΕΑ με 8-7

Ωρα 18:43  Στην Κομοτηνη, τέλος πρώτου σετ. Ξεκίνημα με το δεξί για την ΑΕΚ, το κατακτά με 25-14.  ΑΕ Κομοτηνής – Ζαφειράκης Νάουσας 1-0

Ωρα 18:46  Στην Κομοτηνή, κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο δεύτερο σετ, είναι πίσω στο σκορ με 1-4

Ωρα 18:50  Στο Αιγίνιο παίρνει κεφάλι στο δεύτερο σετ η ΓΕΑ με 13-16 επί της τοπικής Νίκης

Ωρα 18:55  Στην Κομοτηνή, στο δεύτερο σετ με καρφί του Λαχταρά η ΑΕΚ παίρνει προβάδισμα τριών πόντων, 17-14. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-8, ισοφάρισε 10-10, πέρασε μπροστά 14-12 και διατηρεί το προβάδισμα έχοντας ανέβει στην υποδοχή, ενώ ο Ζαφειράκης ρισκάρει πολύ στο σερβίς με αποτέλεσμα να έχει πέντε χαμένα σε αυτό το σετ.

Ωρα 18:59  Στο Αιγίνιο, τέλος δεύτερου σετ πάλι υπέρ της γηπεδούχου ομάδας με 25-23. Το γυρίζει από 14-18 και 18-20 με αποτέλεσμα πλέον η ομάδα της Αλεξανδρούπολης να παίζει με την πλάτη στον τοίχο. Νίκη Αιγινίου – ΓΕ Αλεξανδρούπολης 2-0

Ωρα  19:08 Στην Κομοτηνή, μετά από αρκετές διακυμάνσεις, η ΑΕΚ κερδίζει με 25-22 και το δεύτερο σετ και θέλει άλλο ένα για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην επιστροφή της στα σαλόνια της Α2 Κατηγορίας. ΑΕ Κομοτηνής – Ζαφειράκης Νάουσας 2-0

Ωρα 19:13  Στο Αιγίνιο, η Νίκη βαδίζει προς τη νίκη σε βάρος της ΓΕΑ καθώς προηγείται με 16-10 στο τρίτο σετ.

Ωρα 19:15  Στην Κομοτηνή ξεκινά προηγούμενη και το τρίτο σετ η ΑΕΚ που προηγείται 4-2 του Ζαφειράκη Νάουσας.

Ωρα 19:21  Στην Κομοτηνή ο Ζαφειράκης περνά μπροστά με 5-6, η ΑΕΚ ξαναπερνά μπροστά με 9-7 και τελικά τώρα έχουμε ισοπαλία 11-11 στο τρίτο σετ.

Ωρα 19:28  Στο Αιγίνιο η Νίκη κατακτά και το τρίτο σετ με 25-17 και παίρνει το τρίποντο. Τελικό αποτέλεσμα: Νίκη Αιγινίου – ΓΕ Αλεξανδρούπολης 3-0

Ωρα 19:40  Στην Κομοτηνή, τέλος του αγώνα μετά από ένα δραματικό τρίτο σετ.  Από ισοπαλία 14-14 είχαμε14-16 και ταιμάουτ για ΑΕΚ, νέα ισοπαλία 17-17, νέο σερί για Ζαφειράκη στο 17-20, μείωση από ΑΕΚ σε 20-21, απάντηση σε 20-22 και καπου εκεί ένα σερί για το 24-22, και τελικό 25-23 σε 25 λεπτά με τον αγώνα να ολοκληρώνεται σε 68 λεπτά. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕ Κομοτηνής – Ζαφειράκης Νάουσας 3-0.

Μια νίκη και μια ήττα για τις δυο ομάδες της Θράκης στην πρεμιέρα της Α2 Ανδρών. Αναλυτικό ρεπορτάζ και από τους δύο αγώνες πιο μετά…